علی‌رغم مخالفت دو عضو شورا (دکتر محمدی و خانم بخشی) بدهی انجمن حمایت از زندانیان سبزوار به شهرداری بخشیده شد.

جلسه رسمی و علنی ۱۹۴

علی‌رغم مخالفت دو عضو شورا (دکتر محمدی و خانم بخشی) بدهی انجمن حمایت از زندانیان سبزوار به شهرداری بخشیده شد.

admin ۰

علیرغم مخالفت دو عضو شورا (دکتر محمدی و خانم بخشی) بدهی انجمن حمایت از زندانیان سبزوار به شهرداری بخشیده شد.

 

در یکصد و نود چهارمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر دستور کار بررسی درخواست شهرداری در خصوص بدهی انجمن حمایت از زندانیان با موضوع میدان دام و احشام سبک مطرح شد که در انتهای این جلسه لایحه شهرداری در خصوص هبه بدهکاری انجمن حمایت از زندانیان به سازمان مشاغل شهری و فراورده های کشاورزی به مبلغ 310 میلیون 342 هزار تومان با شش رای موافق(آقایان کل میشی، کرامت، پسندیده، فروغی، آرمین و ارغیانی) و دو رای مخالف ( خانم بخشی و دکتر محمدی) به تصویب رسید.

 

قربانعلی کل میشی، رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: انجمن حمایت از زندانیان برای میدان دام و احشام بابت  9 ماه و 19 روز مبلغ 407 میلیون تومان به شهرداری سبزوار مقروض است که مبلغ 96 میلیون و 700 هزار تومان از این بدهی از طریق مزایده زمین در سجاد شهر به سازمان ساماندهی مشاغل شهری پرداخت شده و مبلغ 310 میلیون تومان نیز به شهرداری بدهکار می باشد.

 

وی افزود: با صحبت هایی که با مدیر عامل این موسسه خیریه انجام شد، یکسری موضوعات مطرح که  دادستان سبزوار در خصوص بدهی انجمن زندانیان، نامه ای به شهرداری سبزوار ارسال کردند.

 

در متن نامه دادستان آمده، با عنایت به پیگیری های سازمان مشاغل شهری مبنی بر وصول مطالبات خود بابت قرارداد میدان دام و احشام سبک و با توجه به مشکلات پیش آمده در زمینه فروش گوشت و نوسانات بازار ناشی از مصوبات ستاد تنظیم بازار مبنی بر جلوگیری خروج دام از استان در اواخر سال 97 و اوایل سال 98 این انجمن مبلغی به سازمان فوق الذکر بدهکار است. 

 

با عنایت به اینکه در مدت فوق سودی عاید انجمن حمایت از زندانیان نشده بلکه با توجه به تصمیمات استانی و کشوری متضرر نیز شده است، لذا تقاضا می شود با توجه به اینکه این انجمن یک نهاد خیریه مردمی است و تلاش آن معطوف به ارائه خدمت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به خانواده های زندانیان جهت جلوگیری از کاهش آسیب های اجتماعی است با عنایت به مکاتبات متعدد و عدم توان مالی این خیریه وجه فوق الذکر از انجمن دریافت نگردد.

 

کل میشی ادامه داد: با توجه به اینکه این انجمن  خانواده های زندانیان را تحت سرپرستی و حمایت خود دارد از اعضای شورای اسلامی شهر درخواست می شود تا با تصویب این درخواست مبلغ بدهکاری انجمن حمایت از زندانیان به مبلغ 310 میلیون تومان به سازمان مشاغل شهری را هبه(بخشش) کنند.

 

وی افزود: در سال گذشته این لایحه شهرداری نیز طی طرح دو فوریتی توسط اعضای شورا امضاء و وارد صحن علنی شد که در نهایت با تصویب شورا و تائید هیات تطبیق به شهرداری جهت اجرا ابلاغ شد و شورای اسلامی شهر با قید شرط نیز از محل ماده 16 و 17 مبلغ 112 میلیون تومان که صرفاً این مبلغ جهت تهیه سبد کالا برای شب عید در اختیار خانواده های زندانی قرار دهد با این درخواست موافقت کرد.

 

ذبیح الله آرمین، نایب رئیس شورای اسلامی شهر نیز ادامه داد: به لحاظ اهمیت هدف این انجمن که حمایت از خانواده های آسیب پذیر زندانی است  و اکثراً شرایط زندگی نامساعدی دارند و حتی خانم های این افراد در بند، سرپرست خانوار هستند که هزینه همسران در بند خود را نیز تامین می کنند امیدوارم اعضای شورای اسلامی شهر با دیدگاه باز به این لایحه شهرداری رای مثبت دهند تا گوشه ای از مسائل موجود در حوزه آسیب های اجتماعی کاهش داده شود.

 

علی اصغر محمدی، عضو شورای اسلامی شهر سبزوار ادامه داد: لایحه بدهی انجمن زندانیان یک بار وارد صحن رسمی شده و  مبلغ 112 میلیون نیز تخفیف گرفته است. شورای اسلامی شهر بر مبنای اینکه قراردادها تغیبر پیدا نکند، از محل ماده 16 و 17 به اندازه کافی به انجمن حمایت از زندانیان برای بدهکاریش به سازمان مشاغل شهری تخفیف داده است لذا شورای اسلامی شهر سهم خود را داده و دلیلی ندارد در این شرایط اقتصادی مابقی مبلغ بدهی این انجمن که مبلغ 310 میلیون تومان است بخشیده شود.

 

 زهرا بخشی، دیگرعضو شورای اسلامی شهر نیز گفت: در جلسه سال گذشته آقای پسندیده و کل میشی به این لایحه شهرداری ایراد وارد کرده و اعلام کردند شکل قرارداد انجمن حمایت از زندانیان با سازمان مشاغل شهری ایراد دارد. شورای اسلامی شهر نمی تواند بدهکاری موسسات را هبه کند، درهمین راستا قرار شد برای جلب نظر انجمن و هم کمک به خانواده های زندانیان از محل ماده 16 و 17 این کمک 112 میلیون تومانی انجام گیرد که در نهایت با این لایحه شهرداری موافقت شد.

 

 وی افزود: حال این موضوع مجدد در صحن علنی شورا مطرح شد و دو نفر عضو مخالف با لایحه کمک به انجمن زندانیان این بار موافق بخشودگی بدهکاری انجمن به سازمان مشاغل شهری هستند که درخواست می شود تا اگر به دانسته های آنها چیزی اضافه شده آن را در اختیار دیگر اعضا قرار دهند.

 

مسعود پسندیده، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر اظهار کرد: در خصوص واگذاری میدان دام و احشام، مزایده ای برگزار شده که در آن انجمن زندانیان با اینکه نفر دوم این مزایده می شود اما با توجه به سبقه خوبی که داشته برنده این مزایده می گردد.

 

اما فلسفه وجودی انجمن، ایجاد درآمد جهت کمک به زندانیان بوده اما به دلیل اینکه میدان جدید دام و احشام توسط انجمن حمایت از زندانیان ایجاد شده مبلغ یک میلیارد بدهکار شده است. در طول دوسال گذشته انجمن به علت ضرر مالی نتوانسته حتی یک بسته معیشتی در اختیار خانواده زندانیان قرار دهد یعنی اینها عملا نتوانسته‌اند بدلیل مشکلات مالی به رسالت خود عمل کنند.

 

پسندیده اظهار کرد: مبلغی که شورای اسلامی شهر با قید و شرط  مصوب کرد ویژه کمک به خانواده زندانیان بود که البته علیرغم مصوبه شورا و تایید هیات تطبیق، هنوز شهرداری پرداخت نکرده است. و اینکه جریان کرونا و مشکلات اقتصادی سبب شد تا تعدادی از نیروها را انجمن حمایت از زندانیان اخراج  کند، چون این موسسه خیریه قادر به پرداخت حقوق کارکنان نبود، انتظار این است که شورای اسلامی شهر با نگاه کمک به زندانیان که هیچ خروجی ندارد به این مسئله کمک کند. 

 

وی گفت: در جلسه قبل به گونه ای این مساله ارائه شد که انجمن می خواهد از پرداخت سهم شهرداری از درآمد خود سر باز زند. اما با تحقیقاتی که انجام شد انجمن حمایت از زندانیان در قرارداد با شهرداری نه تنها سودی عایدش نشده که حتی متضرر نیز شده است. این انجمن قصد کمک به خانواده های آسیب پذیر زندانی را دارد اما در حال حاضر بدهکار شهرداری شده است. در این قرارداد نه تنها خیری به انجمن نرسیده، بلکه شر آن دامنگیر انجمن شده و هم اکنون 400 میلیون تومان بابت سودی که نکرده به شهرداری مقروض است. اسناد و مدارک درآمدها و هزینه کرد های انجمن مشخص است و برای حل این موضوع انجمن حمایت از زندانیان هر آنچه را دارد در اختیار شورای اسلامی شهر و شهرداری  قرار می دهد.

 

 علی ارغیانی رئیس کمیسیون ایثار، مقاومت و امنیت نیز گفت:  هیات امنای انجمن حمایت از زندانیان متشکل از فرماندار، دادستان، امام جمعه، رئیس زندان و رئیس اداره اوقاف و امور خیریه است. افرادی که حضورشان به واسطه شخصیت حقیقی و حقوقی که دارند در هیچ کجا دیده نمی شود، اما به جهت مسئولیت پذیری که داشتند وارد فعالیت های انجمن حمایت از زندانیان شدند.

 

وی افزود: با وجود این افراد هیچگونه انحرافی در تضییع حقوق بیت المال صورت نخواهد گرفت چرا که افراد قابل اعتمادی هستند و صلاحیت کار برایشان به حدی ارزشمند است که در این انجمن خود شخصاً شرکت می کنند نه جانشینانشان.

 

ارغیانی گفت: اتفاقات سال گذشته سبب شد تا درآمدی متوجه انجمن حمایت از زندانیان نشود و عملا متضرر شوند. بطوریکه در پایان سال مدیر عامل این انجمن به علت نبود نقدینگی کارمندان خود را تعدیل و یا به صورت ساعتی از آنها استفاده کرد.

 

او اظهار کرد: این انجمن شخصی نیست و هدفش کمک به 600 خانواده زندانی نیازمند و آسیب پذیر است. در قراردادی که با سازمان مشاغل شهری ویژه میدان دام و احشام داشته فعالیت های خوبی در بحث تامین گوشت سالم انجام داده است. این میدان در قبل از انجمن دست کسانی بوده که استفاده درست از آن نداشته اند اما به سلامت کار این انجمن اعتماد و اعتقاد دارم که انجمن حمایت از زندانیان در این کار متضرر شده است.

 

در پایان موضوع بخشش بدهی انجمن به رای گذاشته شد و با شش رای مثبت (کل‌میشی، کرامت، پسندیده، فروغی، بروغنی، ارغیانی) و دو رای منفی (محمدی و بخشی) به تصویب شورا رسید.