طرح حذف پسماند در دستور کار شورای اسلامی شهر

طرح حذف پسماند

طرح حذف پسماند در دستور کار شورای اسلامی شهر

admin ۰

طرح حذف پسماند در دستور کار شورای اسلامی شهر

 

اعتراضات مردم در پرداخت بهای خدمات پسماند و مطالبه آنها از نمایندگان  مردم در پارلمان محلی  سبب شد تا طرح حذف پسماند در دستور کار شورای اسلامی شهر سبزوار قرار گیرد.

این پیشنهاد توسط کمیسیون حقوقی و حل اختلاف شورای اسلامی شهر مطرح شده است.

 

از همان ابتدای فعالیت سازمان پسماند، مردم سبزوار گلایه مند از پرداخت بهای خدمات پسماند هستند و معتقدند در این شرایط اقتصادی، پرداخت این هزینه ها بار مضاعفی بر گرده مردم  است و نباید به سبد خانوارها اضافه شود.

 

صحبت های مردم حاکی از این موضوع است که سبزوار تنهاشهری است که برای پسماند قبض صادر و هزینه آن را از مردم دریافت می‌کند. شهروندان سبزواری همچنین می گویند جمع آوری زباله از وظایف شهرداری است و نباید وجهی بابت آن از مردم دریافت شود.

 

بر این اساس، اعتراضات مردم و مطالبه شهروندان از نمایندگان خود در پارلمان محلی سبب شد تا کمیسیون حقوقی و حل اختلاف شورای اسلامی شهر، طرح حذف بهای خدمات پسماند  را در دستور کار خود قرار دهد.

 

با توجه به اینکه فیش پسماند یک اقدام قانونی است، اما شرایط مالی مردم جوابگوی پرداخت اینگونه هزینه ها نیست. در همین راستا شورای اسلامی شهر می تواند از اختیارات خود استفاده نماید تا هزینه پسماند را حتی در حد صفر کاهش دهد.

 

باید دید طرح حذف پسماند که در کمیسیون حقوقی و حل اختلاف  شورای اسلامی شهر کلید زده شده است؛ در صحن علنی شورا مورد استقبال دیگر اعضاء شورا قرار خواهد گرفت و یا اینکه این طرح هم قربانیِ اختلافات درون شورایی می‌شود.

 

پی‌نوشت:

 

تاریخچه تصویب قانون مدیریت پسماند کشور در مجلس شورای اسلامی به اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ می رسد. این طرح بعد از دو ماه از تصویب تائیدیه شورای نگهبان را دریافت می کند  و عملا از سال ۱۳۸۵ جهت اجرا رسماً به شهرداری های کل کشور ابلاغ می گردد.

و اما تاریخچه آغاز بکار قانون مدیریت پسماند سبزوار به اواخر سال ۹۰ برمی گردد که به طبع تشکیل قانون مدیریت پسماند کشور عملا از بدنه شهرداری سبزوار نیز سازمانی تحت عنوان سازمان مدیریت پسماند ایجاد می گردد.

با شکل گیری سازمان، شهرداری سبزوار پیشنهادی مبنی بر دریافت بهای خدمات پسماند را به شورای اسلامی شهر ارسال می کند که این پیشنهاد مورد موافقت اعضای شورای سوم قرار می گیرد. بدین صورت که هر خانوار باید برای تولید زباله هزینه ای را در قالب فیش پسماند به سازمان متنوع شهرداری پرداخت نماید.

 

 

 

تعرفه تعیین شده خدمات شهری را  شورای اسلامی شهر مشخص می کند، و با مصوبات شورای سوم و چهارم، تعرفه بهای خدمات سالانه از ۲۴ هزار تومان در سال ۹۰ به حدود ۱۲۰ هزار تومان تاکنون رسیده است.

 

هر چند شهرداری سبزوار برای ترغیب شهروندان برای پرداخت بهای خدمات با مصوبه شورای اسلامی شهر سالانه تخفیف هایی را برای فیش ها در نظر می گیرد اما با وجود این آپشن ها باز هم مردم رغبتی به مشارکت ندارند بطوریکه فقط ۲۵ درصد از شهروندان هزینه های پسماند را پرداخت می کنند و به نوعی مشارکت کمرنگ مردم در پرداخت هزینه های پسماند تا به امروز سبب شده تا سازمان به اهداف از بیش تعیین شده خود دست پیدا نکند.