شهردار : شهردار بیکار نیست که در جلسات شورا شرکت کند

جلسه رسمی و علنی ۱۸۹

شهردار : شهردار بیکار نیست که در جلسات شورا شرکت کند

admin ۰

شهردار:

شهردار بیکار نیست که در جلسات شورا شرکت کند

در ادامه این جلسه شهردار سبزوار با بیان اینکه مگر شهردار بیکار است که در جلسات شورا شرکت کند، اظهار کرد: بنده اگر در جلسه ای حاضر نشدم به درخواست اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر بوده  است. در حضور خودشان می گویم به ما اعلام کردند به کارهای اجرائی شهر برسید و خود را درگیر جلسات حاشیه ای شورا نکنید.

علی کوشکی گفت: رئیس کمیسیون فرهنگی شورا، گریزی به برنامه های اعلام شده اینجانب در زمان تصدی شهردار داشتند. در سال 92 سه گزینه برای شهردار شدن به شورای اسلامی شهر معرفی شد بنده، آقای  مقصودی و  دکتر طالبی. در آن سال نه تنها وضعیت اقتصادی کشور بلکه وضعیت اقتصادی شهرداری های به مراتب بهتر از حال بود و پرونده هایی در مجموعه شهرداری وجود داشت که درآمد آن منطبق با یکسال عوارض نوسازی  و پسماندی است که هم اکنون در سبزوار اخذ می شود.

وی ادامه داد: از آبان ماه و آذر سال گذشته  به کرار در رسانه ها ، کانال ها خبرهایی برای تضعیف نشان دادن عملکرد شهرداری منتشر می شود که در نهایت نیز بحث استیضاح شهردار رقم زده شد. در همین راستا نگرانی هایی ایجاد شد که آیا قانونی وجود دارد که اگرعضوی از شورا چنانچه به عملکرد شهردار ایراد یا اعتراض دارد قبل از ابلاغ تذکر توسط رئیس شورا، آیا می تواند در فضای مجازی فضا سازی  کند و یا فضای روانی برای شهر ایجاد کند.

کوشکی تصریح کرد: قانونگذار این حق را برای عضو شورا مشخص کرده تا در خصوص وظایف شهرداری تذکر دهد ولی این تذکرات جنبه عمومی داشته و خارج از حوزه وظایف شهرداری است.  

شهردار سبزوار در خصوص غیبتش در جلسات نیز گفت: درآیین نامه داخلی شوراها ذکر شده در کمیسیون هایی که لوایح شهرداری بررسی می شود، شهردار یا نماینده وی به جهت اینکه این لایحه با مستندات قانونی به صحن علنی شورا ارسال شود، باید حضور پیدا کند و پاسخگو باشد.

وی افزود: بسیاری از موضوعات که در دستور کار جلسات شورای اسلامی شهر قرار می گیرد موضوعات اجتماعی شهراست و لوایح شهرداری نیست. اگر قرار باشد که بنده و همکارانم از صبح شنبه تا پایان آن هر روز در جلسات شورا بنشینیم پس چه وقت به کارهای شهر رسیدگی کنیم.

کوشکی ادامه داد: در خصوص تذکر و سوال از شهردار نیز مکاتبات متعددی رئیس شورای اسلامی شهر به شهردار ابلاغ کرده اند که در بالا نامه نوشته شده تذکر و در پایین آن سوال مطرح کرده اند. تاکنون چندین بار طی مکاتبات متعدد به ریاست شورا اجرای قوانین ماده 83 را متذکر شده ام؛ اما باز هم تذکر را به دست فراموشی سپرده و طرح سوال را جایگزین تذکر نموده اند.

وی یادآور شد: روال قانونی کار باید طی شود. سوال بنده از دو تن از اعضای شورا که طراحان سوال از شهردار هستند ، تذکراتی که در راستای این 21 سوال رئیس شورا به بنده ابلاغ کرده اند برای رویت نامه تذکرات را به صورت شفاف ارائه دهند تا برسیم به اینکه این تذکر قانونی است یا غیر قانونی.

او گفت: امروز نیز به احترام اکثریت اعضای شورا و مردم  در جلسه حضور پیدا کردم ما پاسخگو هستیم، اما روال قانونی کار باید طی شود، ابتدا تذکر و بعد طرح سوال. مطیع قانون هستیم هر چه قانون مشخص کرده، همان است. اما اینکه عضو شورا عنوان می‌کنید عین اینکه تذکری به شهردار نشده ، چه ایرادی وجود دارد که شهردار پاسخگو باشد، مگر شهردار بیکار است که در جلسات شورا شرکت کند.  

کوشکی اظهار کرد: در قانون آمده در جلسه استیضاح باید کل اعضای شورا حضور پیدا کنند. اگر دو سوم  اعضا رای به استیضاح دادند ایرادی ندارد. بعد از این جلسه اگر شش نفر از اعضا به بنده اعلام کنند تا به امروز شهردار بودید از این تاریخ به بعد خدمت شما کافی است از فردا وارد اتاق شهردار نخواهم شد.  

وی در پایان گفت: شهرداری را متهم به عدم برگزاری نشست خبری می کنند. دعوت نامه خبرنگاران در نشست های خبری در روابط عمومی شهرداری موجود است اینکه برخی افراد در جلسات شرکت نکرده اند دلیل بر برگزاری نشست نبوده است.