پسندیده : شهردار سبزوار سوار بر مرکبی شده که پیاده کردنش بسیار دشوار است!

جلسه رسمی و علنی ۱۸۹

پسندیده : شهردار سبزوار سوار بر مرکبی شده که پیاده کردنش بسیار دشوار است!

admin ۰

 

پسندیده:

شهردار سبزوار سوار بر مرکبی شده که پیاده کردنش بسیار دشوار است

سخنگوی شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: شهردار سبزوار سوار بر مرکبی شده که پیاده کردنش بسیار دشوار است.

مسعود پسندیده در جلسه  پاسخگویی شهردار به سوالات مطروحه دو تن از اعضای شورای اسلامی شهر در خطاب به شهردار گفت: شما در زمان کاندیدا شدن برای گزینه شهردار، قول اجرای برنامه های متعددی را به اعضای شورا داده و حتی مدت زمانی نیز برای آن مشخص نمودید که در صورت موفق نشدن اجرای برنامه ها، حتی اگر یک عضو از شورا بخواهد از سمت خود کناره گیری می کنم.

وی اظهار کرد: برای نظام مقدس جمهوری اسلامی متاسف هستم که یکی از کارگزارانش به حدی به صندلی قدرت چسبیده که کسانی که وی را برای  شهردار شدن منصوب کرده اند نمی توانند از او سوال بپرسند و به عوض اینکه نماینده مردم در شورا،  شهردار را به خاطر عملکرد ضعیفش بازخواست کند اما برعکس شهردار ازعملکرد عضو شورا سوال می پرسد در صورتی که شهردار حق سوال از اعضای شورای اسلامی شهر را ندارد.

او افزود: شورا یکی از نمادهای دموکراسی است. اکثریت تصمیم گیری می کنند و اقلیت باید تابع آن باشند. ولی قانونگذار برای هریک از اعضای شورای اسلامی شهر این حق را متصور شده که اگر یک عضوی از شورا به عملکرد شهردار سوال یا تذکر داشته باشد شهردار باید پاسخگوی آن باشد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اظهار کرد: بافت شورای اسلامی شهر در قبل بگونه ای بود که مسائل معمولاً رفاقتی بین شورا و شهرداری حل و فصل می شد و حتی تذکرات نیز شفاهی توسط رئیس شورای اسلامی شهر به شهردار ارائه می شد. منشاء مشکلی که امروز با شهردار وجود دارد در همین تذکرات شفافی بوده و هر زمان که به وی تذکری داده می شد به این بهانه که قانوناً به وی مکتوب نشده از پاسخگویی امتناع کرده و به جای پاسخ به سوالات شورای اسلامی شهر، سیاست طفره رفتن را در پیش می گرفت.

پسندیده گفت: سوالی که ذهن بنده را مشوش دارد بحث فرار شهردار از پاسخگویی است. مخاطب ما شخصیتی است که در زمان کاندیدا شدن برای گزینه شهردار برنامه های متنوعی را در یکسال باقی مانده از دوره چهارم و همچنین دوره پنجم  شورا به نمایندگان مردم در پارلمان محلی اعلام کرده است. این حداقل انتظار است که اعضای شورا با گذشت چهار سال از تصدی شما بر شهرداری در رابطه با  پیشرفت عملیاتی برنامه هایی که داشتید شما را بازخواست کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر اضافه کرد: در شورای چهارم شما در مصاحبه پر رنگ خود با خبرنگاران اینگونه عنوان کرده اید: "معمولا شهرداران که وارد مجموعه شهری می شوند به خاطر اینکه مدت زمان کوتاهی را در اختیار دارند باید کارنامه قابل قبولی را به مردم ارائه دهند. این قابل قبول بودن باید چهره شهر را در استارت کار برای مردم خوشایند  ترسیم کند. اکثر شهرداران ما زیر ساخت های شهری را بحث آسفالت، جدول کشی یا پیاده رو سازی می دانند، اما شهری ایده آل است که  تمام امکانات در آن فراهم باشد.

وی گفت: در همین مصاحبه شما به عنوان شهردار گله مندی هایی از شهر چون عدم قانون در نما سازی خیابان ها، نداشتن مراکز تجاری در خیابان های اصلی، گسترش ساخت و سازهای غیر قانونی، نداشتن ورودی مناسب، نداشتن سیل بند در غرب توحید شهر، نداشتن دسترسی مناطق سجاد شهر و توحید شهر، عدم رسیدگی مناسب به کوی گلستان، ضابطه مند نبودن مرتفع سازی، مشکلات ترافیکی در هسته مرکزی شهر، نبود فضای سبز در مناطق حاشیه، نداشتن کمپ مناسب برای زائران در داخل شهر، نبود نمایشگاه های دائمی، کم توجهی به مراکز گردشگری و توریست و .. داشته اید.

پسندیده اظهار کرد: چهار سال گذشت اما خبری از برنامه های ارائه شده شما از جمله ایجاد منطقه مخصوص مرتفع سازی در شمال دانشگاه پیام نور، احداث پارک جنگی در شمال توحید شهر، بازسازی کوی گلستان و بافت امیریه، ایجاد بازار میوه و تره بار در مسکن مهر، اتصال امامزاده شعیب به کمربندی، انتقال زندان به جاده بید و برغمد، ایجاد مراکز فرهنگی و ورزرشی، ایجاد فضای سبز در پلیس راه و دیگر برنامه ها نشد.

وی افزود: همچنین در مصاحبه دیگر از شما، چارت شهرداری را اینطور تعریف کرده اید ابتدا مردم، بعد شورای اسلامی شهر و بعد شهردار. بنده به عنوان عضو شورای اسلامی شهر نه تنها این مورد را از شما ندیده ام بلکه امروز بر خلاف وعده های خود عمل کرده اید.

او گفت: بنده در زمان کاندیدا شدن شما برای کرسی شهردار، این سوال را از شما داشته ام که بعد از چهار سال چه مقدار از قول های را که داده اید عملیاتی می کنید؟ که پاسخ داده اید، مدیران یک بازده دو ساله برای هر پروژه ای نیاز دارند شما اگر دیدید که این برنامه ها در مدت زمان دو سال انجام نشد اولین شهرداری خواهم بود که نیاز به استیضاح ندارم و از سمت خود استعفاء می دهم.

این عضو شورا یادآور شد: اما آقای کوشکی چهار سال از آن زمان گذشت نه تنها برنامه های شما عملیاتی نشده بلکه اولین شهرداری هستید  که هر چه اصرار می کنیم در جلسات سوال از شهردار حاضر به پاسخگویی شوید اما هفت ماه است که در جلسات شورا غیبت داشته اید و در پاسخ به غیبت خود رد جلسات عنوان می کنید مگر شهردار بیکار است که جلسات شورا بنشیند.

پسندیده ادامه داد: شهردار سبزوار به جای پاسخگویی نسبت به عملکرد خود، تبحر ویژه ای در  بازی با کلمات دارد و با تفاوت قائل شدن بین تذکر و سوال از پاسخ دادن به مطالبات مردمی  رویه فرار را پیش گرفته است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر گفت: طبق قانون بنده به رئیس شورای اسلامی شهر نامه زده ام و از وی درخواست ابلاغ مکتوب تذکرات به شهردار را اعلام کرده ام که این اقدام به کرارات صورت گرفته است.  اما اتفاق جالب اینجاست که هر بار پس از ارسال تذکرات در مدت زمان که شهردار موظف به پاسخ می شد با این بهانه که تذکری به وی ابلاغ نشده هیچ پاسخی به تذکرات نمی داد.

وی تصریح کرد: تا اینکه رئیس شورای اسلامی شهر سوالات را همراه با روکش به شهرداری ارسال کرد و به ارسال کننده نامه قید کرد که حتما در زمان تحویل، امضا گرفته شود. با تاخیری که نیروی ارسال کننده نامه در بازگشت به محل شورا داشت، علت را که از وی جویا شدیم  عنوان کرد در زمان برگشت به شورا، از دبیرخانه تماسی با بنده داشتند که مجدد به شهرداری برگردید. دبیرخانه نامه را برگشت زده و امضای دفتر را لاک گرفتند.

پسندیده اظهار کرد: شهردار سبزوار علت این هجم از فرار از پاسخ چیست؟ این سیاست فریبکاری است دو تن از اعضای شورا در خصوص عملکرد ضعیف شهردار تذکر کتبی داده اند که با بی پاسخ گذاشتن تذکرات در قالب بعدی سوال از شهردار را مطرح کرده اند. شهردار  پاسخی برای سوالات شورای اسلامی شهر ندارند و تذکر را بهانه کار قرار داده است.

وی خطاب به شهردار گفت: شما در این جلسه در مقام پاسخگویی هستید و به مهمانی نیز دعوت نشده اید، پس به جای طفره رفتن شفاف به سوالات مطروحه دو تن از اعضای شورا پاسخ دهید.