حمایت قطعی شورای اسلامی شهر از آثار نویسندگان

تشکیل کمیته کتاب

حمایت قطعی شورای اسلامی شهر از آثار نویسندگان

admin ۰

Elham shaban nezhad:

حمایت صدرصدی شورای اسلامی شهر از آثار نویسندگان سبزواری

شورای اسلامی شهر سبزوار حمایت صدرصدی خود را از تمامی آثار نویسندگان سبزواری اعلام کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر در جلسه شیوه نامه کتاب بیهق گفت: به لحاظ اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی، در دوره سوم شورا، مصوبه حمایتی مبنی بر خرید صد جلد کتاب از نویسندگانی که آثار مرتبط با شهر را تولید کنند، به تصویب رسید. تا اینکه این موضوع در دوره پنجم شورا با کش و قوس های متعددی مواجه شد و اعضای شورای اسلامی شهر با سوالاتی که چه کتابی، با چه موضوعاتی،چه تعدادی و چه ویژگی هایی باید خریداری شود مواجه بودند و عملا هر کتابی برای حمایت وارد صحن علنی شورا می شد به دلایل واهی رد می شد.

مسعود پسندیده افزود: تا اینکه طرح تدوین شیوه نامه کتاب بیهق با استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان فرهنگی تهیه و در جلسات  متعدد مورد واکاوی قرار گرفت که در نهایت این شیوه نامه به تصویب رسید.

وی اظهار کرد: در این شیوه نامه نگاه جامع به مقوله کتاب صورت گرفته و به موضوعاتی چون دسته بندی کتب و نویسندگان و همچنین بر نحوه حمایت در رده های مختلف از حق تالیف گرفته تا جشن امضاء پرداخته شده است.

او ادامه داد: اما موردی حائز اهمیت این است که شیوه نامه کتاب با اینکه به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده، اما هنوز به هیات تطبیق ارسال نشده است که از رئیس شورای اسلامی شهر درخواست می شود تا مراتب ارسال این شیوه نامه را ه هیات تطبیق برای اینکه ضمانت اجرائی پیدا کند، انجام دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر افزود: با تائید نهایی شیوه نامه کتاب بیهق از آنجایی که شورای اسلامی شهر  به عنوان یک نهاد نظارتی و شهرداری به عنوان عالی ترین مقام اجرائی شورا قادر به انجام این طرح به صورت مستقیم نیست، اجرای کار  از طریق مناقصه به یک موسسه فرهنگی واگذار خواهد شد.

وی تاکید کرد: عملا با این اقدام، شورا علاوه بر تسهیل روند خرید کتاب، از تمامی آثار نویسندگان سبزواری بنا به ویژگی هایی که دارند، حمایت خواهد کرد.

وی به تنوع حمایت از کتب در شیوه نامه اشاره و تصریح کرد: ممکن است یک کتاب با توجه به ویژگی های نویسنده و نوع موضوعی که به آن پرداخته شده نهایت حمایت که شامل خرید، رونمایی و جشن امضاء است انجام شود و یا  اثری ویژگی های خرید را نداشته و فقط با جشن امضاء مورد حمایت قرار گیرد.

علی کوشکی، شهردار سبزوار نیز در این جلسه گفت: بحث آیین نامه کتاب از  این جهت که آثار نویسندگان سبزواری را مورد حمایت قرار می دهد  و همچنین نظارتی که بر کار  کتب انجام می شود ارزشمند است و شهرداری از این شیوه نامه که بحث های قانونی آن رعایت شود و مورد تصویب هیات تطبیق قرار گیرد،حمایت خواهد کرد.

وی افزود: بهتر است چاپ آثار نویسندگان با تعیین موضوعیت باشد و مولفه های بومی با توجه به نیاز شهرستان نیز مد نظر قرار گیرد.

کاظم کرامت، عضو شورای اسلامی شهر نیز  اظهار کرد:  درد بزرگ جامعه، بازار نداشتن آثار تولیدی است. متاسفانه بازاری برای عرضه محصولات  فرهنگی وجود ندارد. به همین دلیل اتفاق خاصی در تولید آثار  رخ نمی دهد.

کرامت گفت: همه دغدغه شورا و شهرداری از تصویب شیوه نامه کتاب بحث حمایت از نویسندگان و کتاب است. خرید کتاب را آسان کنید و شخصیت نویسندگان را نابود نسازید.

رضا شجاع مقدم، رئیس اداره فرهنگ‌و ارشاد اسلامی سبزوار نیز بر حمایت از کتاب با توجه به نیاز شهرستان تاکید کرد و گفت: هم اکنون در انبار این اداره تعداد چهل هزار نسخه کتاب وجود دارد که مخاطبی ندارد.

وی افزود: در بحث حمایت از آثار نویسندگان، اولویت بر خرید کتبی باشد که موضوعات آن مرتبط با نیاز روز جامعه و  مردم باشد.

دانایی، فعال فرهنگی سبزوار نیز اظهار کرد: بسیار خوشحالم که بعد از چندین جلسه بالاخره شیوه نامه  کتاب بیهق بعد از چکش کاری فراوان به تصویب رسید. مبالغی که برای خرید کتاب صرف می شود هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری برای نسل های آینده است.

معدنی دیگر فعال فرهنگی سبزوار نیز گفت: مشکلات نویسندگان و ناشران بسیار زیاد است گر قرار بر حمایت و  انجام  حرکت برای مسائل فرهنگی است در وهله نخست بحث حمایت شهرداری در اولویت است.

کل میشی؛ رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار اضافه کرد: مقوله خرید کتاب و بحث حمایت از نویسندگان و ناشران سبزواری در دوره پنجم شورا به قصه پر غصه تبدیل شد. کتاب های بسیاری به شورا معرفی شد اما سلیقه ای با آن برخورد شد.

وی اظهار کرد: امیدواریم با تصویب نهایی شیوه نامه کتاب بیهق تمام آثار نویسندگان سبزواری مورد حمایت قرار گیرد چرا که صرف هرگونه هزینه ای در حوزه فرهنگ ارزشمند است.

در پایان این جلسه پسندیده، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر گفت: پس از تصویب ساختار  این کمیته در هیات تطبیق، کلیه نویسندگان سبزواری می توانند با ارسال سه جلد از آثار خود درخواست حمایت را به دبیرخانه کمیته کتاب در شورای اسلامی شهر ارسال نمایند

وی افرود: دبیرخانه پس از بررسی ویژگی های آثار معرفی شده نسبت به نحوه حمایت از این آثار تصمیم گیری خواهد نمود.