مدیر کل بحران خراسان رضوی تکذیب کرد: مجوزی از استانداری برای  انتقال ماشین آلات شهرداری سبزوار به داورزن اخذ نشده است

نشست خبری با خبرنگاران

مدیر کل بحران خراسان رضوی تکذیب کرد: مجوزی از استانداری برای انتقال ماشین آلات شهرداری سبزوار به داورزن اخذ نشده است

admin ۰

مدیر کل بحران استانداری خراسان رضوی تکذیب کرد:

مجوزی از استانداری برای انتقال ماشین آلات شهرداری سبزوار به داورزن اخذ نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: مدیر کل بحران استانداری خراسان رضوی هر گونه مکاتبه با مدیریت بحران برای انتقال ماشین آلات شهرداری سبزوار به داورزن را تکذیب و اعلام کرد مجوزی برای این اقدام از استانداری اخذ نشده است.

قربانعلی کل میشی  در پاسخ به سوال خبرنگاران در بحث سیلاب های شهری، اظهار کرد: مدیریت سیلاب ها در منطقه شرق شهر نسبت به منطقه غرب و شمال غرب بهتر است اما این مطلب شهرداری را در ارائه خدمات تبرئه نخواهد کرد. متاسفانه در سیلاب اخیر، روان آب های جاری از  توحید شهر وارد مجموعه مسکن مهر، خیابان فرید خراسان و انقلاب شد و خساراتی را به ساکنان این محلات وارد کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری مدیریت ضعیفی برای مهار روان آب ها در این محدوده شهری اعمال کرد، تاکید  داشت: در بحث حفاظت شهر از خطرات براساس ماده 55 قانون شهرداری ها، مهار روان آب ها در محدوده سطح شهر بر عهده شهرداری و خارج از آن برعهده وزارت نیرو است. در بحران سیلابی که مدتی قبل منطقه غرب شهر را درگیرساخت، اقدام شهرداری در انتقال ماشین آلات به خارج از حوزه خدماتی غیر قانونی بود.

کل میشی ادامه داد: در زمانی که غرب شهر درگیر در  معضل  سیلاب بودند که متوجه شدیم شهرداری سبزوار بدون هیچ مکاتبه ای از مدیر بحران شهرستان (فرماندار) اقدام به انتقال دستگاه های شهرداری به خارج از محدوده خدماتی کرده است که بنده با این حرکت موضع گیری کردم.

او اظهار کرد: ساکنان شمال غرب شهر بعد از سه روز از بروز سیلاب همچنان درگیر در گل و لای بودند، اما شهردار با وجود مشکل  و عدم رفع آن در داخل شهر ماشین آلات را برای کمک رسانی به روستای بهانگر داورزن که درگیر در سیلاب بودند، منتقل می کند.

کل میشی اظهار کرد: بنده مخالف کمک به همنوعان خود نیستیم" بنی آدم اعضای یکدیگرند". اما باید به قانون احترام گذاشت. چرا بدون مکاتبه بعد از سه روز از سیل، ماشین آلات شهرداری را به خارج از محدوده خدماتی منتقل کرده اید، درحالی که شهر هنوز درگیر بحران است.رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: ضمن احترام به مردم روستای بهانگر، اما این روستا 30 خانوار جمعیت دارد، در حالیکه 2 هزار خانوار در غرب شهر خانه و زندگیشان در گل و لای است. فرماندار شهرستان اعلام کرد که اجازه ای به شهردار برای انتقال دستگاه ها به داورزن داده نشده است اما شهردار اعلام می کند که از مدیر کل بحران استانداری اجازه این کار را گرفته است.

کل میشی تاکید کرد: صوت دکتر شایان فر در اختیار بنده است. وی هر گونه مکاتبه و اخذ مجوز جهت انتقال دستگاه و ماشین آلات شهرداری سبزوار را به داورزن را تکذیب کرد.

وی در ادامه گفت: در مجموع  دو منطقه غرب و شرق جزء مناطق سیل خیر سبزوار است.  با بررسی عکس های هوایی دهه 40  کالی با عمق 10 متر و عرض 15 متر (کال عظیمیان) درمنطقه شرق(خیابان دانشگاه فعلی) مشاهده می شود که این کال در زمان  شهرداری قبل  پر و تبدیل به خیابان می شود، اما شهرداران وقت دیوار ساحلی را در پشت تپه پایه یک احداث می کنند.

کل میشی افزود:امروز هیچ اثری از کال عظیمیان دیده نمی شود  و سیلی که از بالا دست وارد شهر می گردد ،به کال عیدگاه منتقل می شود، اما با این وجود مدیریت می گردد. مشکلاساسی که در شرق شهر وجود دارد، مسدود بودن انتهای کال عیدگاه است. دبی آبی که وارد این کال می شود 53 متر مکعب است که اگر با دوره بازگشت 25 ساله سیلابی رخ دهد، هزاران نفر از شهروندان از بین خواهند رفت که باید اقدام اساسی در این مورد انجام شود.