پسندیده : مطمئن باشم حضورم موثر نیست ، از شورا استعفاء میدهم

نشست خبری با خبرنگاران

پسندیده : مطمئن باشم حضورم موثر نیست ، از شورا استعفاء میدهم

admin ۰

سخنگوی شورای اسلامی شهر سبزوار:

مطمئن شوم حضورم موثر نیست، از شورا استعفاء می دهم

سخنگوی شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: اگر مطمئن شوم حضورم موثر نیست بدون هیچگونه تعللی از مجموعه شورا استعفاء می دهم.

مسعود پسندیده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه بیان داشت: مخالفت برخی از اعضا با مصوبات فرهنگی، نوعی فشار برای تغییر موضع  اینجانب در قبال شهردار است. بگونه ای که خانم بخشی در یکی از جلسات به صراحت از نیت باطنی خود پرده برداشت و خطاب به بنده اعلام کرد " اگر احساس کنید فعالیت های فرهنگی با استعفای شما از شورا بیشتر خواهد شد، آیا حاضر به استعفاء هستید؟ بنده نیز در پاسخ به او گفتم تا انتهای کارهستم، اما هر گاه مطمئن شوم که حضورم در شورا موثر نیست و نبودنم بهتر است، برای رفتن لحظه ای تعلل نمی کنم. اما نگرانم که با استعفای بنده کور سو چراغ فعالیت های فرهنگی در شورا خاموش گردد.

وی افزود: با به تصویب نرسیدن طرح های فرهنگی در صحن رسمی به این نتیجه رسیده ام که در شورا بحث اصلی برنامه ها و فعالیت های فرهنگی نیست، موضوع بیشتر شخصی به نظر می رسد. چون شخص پسندیده رئیس کمیسیون فرهنگی است اعضای شورا حاضر به رای دادن مصوبات فرهنگی نیستند.

پسندیده اظهار کرد: در جلسه 187 شورای اسلامی شهر طرحی مبنی بر ایجاد کمیته بهسازی و توانمند سازی کوی گلستان از کمیسیون فرهنگی ارائه گردید. این طرح در راستای جلوگیری از پاسکاری ادارات در جهت وظایف خود در کوی گلستان مطرح شد.

او ادامه داد: براساس این طرح قرار بود در  شورای اسلامی شهر کمیته ای تشکیل گردد تا از طریق آن دستگاه ها مجاب به کار شوند و در مجموع یک کار شورایی انجام گیرد، اما چون این طرح از کمیسیون فرهنگی ارائه شد، اعضای حاضر در جلسه اعلام کردند که بهتر است این اقدام از طریق کمیسیون عمران که رئیس آن جزء غائبین جلسه نیز بود پیگیری شود. این به صراحت گفته نمی شود اما در لفافه پیام دارد که برخی از اعضای شورای اسلامی شهر مخالف تصویب طرح های فرهنگی هستند چون این طرح ها را بنده که رئیس کمیسیون فرهنگی هستم ارائه داده ام.

سخنگوی شورای اسلامی شهر ادامه دارد: در خصوص بحث ارتباط اعضای شورای اسلامی شهر با شهردار این موضوع را نمی توان کتمان کرد، برخی از اعضاء روابط خاص با شهردار دارند. عضو شورایی که حتی رئیس هیچ کمیسیون و کمیته ای نیست، اما قدرتش از رئیس شورای اسلامی شهر بیشتر است و حتی نیازی نمی بیند در جلسات حضور داشته باشد.

پسندیده اضافه کرد: در رابطه با روابط خاص برخی از اعضاء با شهردار، می توان به یکی  از مصوبات کمیسیون فرهنگی شورا که بحث  خرید صد جلد کتاب "از سوریه تا دمشق" است اشاره کرد. این کتاب در صحن علنی شورا مطرح، اما 7 نفر از اعضاء با آن مخالفت کردند. اما دو روز بعد از جلسه دو نفر از اعضای شورا که جزء مخالفین خرید کتاب بودند به اتاق شهردار رفته و درخواست خرید کتاب را مطرح می کنند که شهردار هم  با درخواست آنها برای خرید صد جلد از کتاب ازسوریه تا دمشق را خریداری می کند، به همین آسانی. این یعنی زیر سوال بردن جایگاه مقدس شورای اسلامی شهر و روابط ویژه که اعضای شورا با شهردار دارند.

او در ادامه به طرح سوال از شهردار پرداخت و گفت: در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت اگر عضوی از شورای اسلامی شهر سوال از شهردار داشته باشد و یا اینکه بحث استیضاح مطرح گردد، وزارت کشور و استانداری باید در جریان این موضوع قرار گیرند که فی الحال در جریان 21 سوالی که برای شهردار سبزوار ارسال شده نیز قرار گرفته اند.

وی همچنین در دیگر سوالی که آیا شهردار قانوناً می تواند مشاور داشته باشد، اظهار کرد: ماده قانونی که مشخص کند شهردار می تواند مشاور داشته باشد پیدا نکرده ام و این برخلاف قانون است و در صورتی که چنین موردی نیز در قانون باشد می بایست مراحل قانونی آن در شورای اسلامی شهر طی شده باشد.

او گفت: در رابطه با مشاورانی که  شهردار سبزوار بکار گرفته است، سازمان بازرسی ورود پیدا کرده و به شهردار نیز تذکر داده شده است. عمدتاً مشاورین شهردار سبزوار اشخاصی با ویژگی ها و امکانات خاصی هستند که نباید داشته باشند.

پسندیده افزود: برخی از مشاوران شهردار قدرتشان از اعضای شورا و همچنین رئیس شورای اسلامی شهر بیشتر است  که تذکر جدی به شهردار سبزوار در این رابطه داده شده است که همین امر منجر به پیگیری و ورود بازرسی به این موضوع شده است.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر اضافه کرد: یکی از انتقادات به بنده این است که شما سخنگوی مسعود پسندیده هستید نه سخنگوی شورای شهر، بنده شرایط شورا را می پذیرم وهرگز از جایگاهی که به عنوان سخنگو دارم سوء استفاده نکرده ام. که نمونه آن اطلاع رسانی تمام جلسات شورا، نتیجه جلسات و موافقین و مخالفین است که در کانال ارتباطی که در اختیار شورای اسلامی شهر است به این مطالب به شفافیت پرداخته می شود.

وی در خصوص روابط خاص برخی از اعضای شورا با شهردار نیز گفت: اینکه اکثریت اعضای شورا همراه با شهردار هستند حق طبیعی آنها است، شورایی که فقط یک صدا از آن خارج شود ترسناک است مانند شورای دوره سوم. اما در  دوره پنجم شورای اسلامی شهر تضارب آراء، افکار و ایده های مختلف است و نظر اعضا برای یکدیگر قابل احترام است.

وی در پایان به پاسخ این سوال که مهم ترین برنامه اجرائی شده در این دوره شورا پرداخت و گفت: برنامه های زیادی در شورای دوره پنجم مصوب و اجرائی شده، اما مهمترین برنامه بحث تصویب و تدوین تقویم فرهنگی شهر بود که در جلسه 187 این طرح رای نیاورد و از دستور کار خارج گردید.