صائمی : مطالبات شهری باید به سمت اجرای سیل بند پیش رود

صائمی : مطالبات شهری باید به سمت اجرای سیل بند پیش رود

admin ۰

مطالبات شهری باید به سمت اجرای سیل بند پیش رود

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار گفت: مطالبات شهری باید به سمت اجرای سیل بند جهت پیدا کند و به لحاظ حجیم بودن کار و زوایایی که در طرح دیده شده ،انتظار است تمامی دستگاه های اجرائی شهرستان بسیج شوند تا به هدف اصلی که اجرای سیل بند است، دست پیدا کنیم.

جعفر صائمی گفت:  سابقه آب افتادگی  در سطح شهر به بیش از ده سال گذشته بر می گردد. اما با توجه به حجم بارش ها در سه سال اخیر رویکرد بروز روان آب ها از سمت شمال غرب است که وارد شهر می شود.  

وی افزود: در سال ۹۰ آب منطقه ای استان با استفاده از مشاورین ذیصلاح و شناسنامه دار از "کاوش پی" طرح جامعی ویژه سیلاب شمال شهر سبزوار تهیه کرد. این ‌مطالعات نشان داد که در حوزه شمال غرب شهر،علیرغم وجود بند احداثی منطقه سدید که حوزه ورودی آب ریز است، در شمال منطقه توحید شهر و همچنین حد فاصل توحید شهر تا مناطق شهری و منطقه سکونتگاه نیروگاه نیز نیاز به سیل بند است.

صائمی ادامه داد: مشاور آب منطقه ای به این‌ نتیجه رسیدند که استعلامی از دستگاه های مختلف از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و ... گرفته شود که این اقدام انجام شد و تاکید مشاور احداث سیل بند  بود که این مطالعات در سال ۹۱ به تصویب رسید.

او اضافه کرد: طبق مطالعات انجام‌شده مشاور آب منطقه ای و اسناد مناقصه و استعلامی که شورای پیشگیری از وقوع جرم از مراجع بالاتر گرفته، تکلیف مشخص است مدیریت آب های سطحی در داخل حوزه شهری با شهرداری و خارج از آن  با آب منطقه ای است در بارندگی اخیر سیلاب خارج از محدوده وارد شهر شد و آب منطقه ای نیز مسئول جلوگیری از ورود سیلاب به داخل حوزه خدمات شهری است.

وی افزود: شهرداری در منطقه غرب شهر بر حسب تکلیف قانونی خود در بحث توسعه معابر شهری و احداث کانال آب های سطحی اقداماتی را انجام داده  و حتی در سال گذشته علاوه بر ایجاد کانال فرعی، در تقاطع فرید خراسان نیز اقدام به حفر کانال که حدود یک متر مکعب گل و لای را از خود عبور می دهد، کرده است.

صائمی تصریح کرد: شهرداری هم اکنون مطالعات  آب های سطح شهر را انجام داده و فراخوان آن تا چند روز دیگر نهایی می شود. در سال ۸۰ هم مطالعات یک بار دیگر انجام شده و آخرین نمونه آن  اجرای کانال های دوقلو در میدان سربداران است .

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار پیرو گلایه های اهالی ساکن در فرید خراسان نیز گفت: مشکلاتی که امروز دامنگیر ساکنان غرب شهر شده در گذشته متوجه شرق شهر نیز بوده  است. هم اکنون این نگرانی در شمال شرق دیده نمی شود، چون سیل بندی در ۳۵ سال  قبل با کیفیت بسیار مناسب اجرا شده و هر آبی از ارتفاعات منطقه سنگ سفید وارد شود این سیل بند مانند یک دیوار جلو آن را می گیرد و به یک نقطه خروجی سیلاب را جهت می دهد.

وی گفت: مشکل فقط انتهای مسیر کال عیدگاه است که باید بازگشایی شود و به لحاظ اینکه در خارج از محدوده شهری قرار دارد، آب منطقه ای باید اراضی محل را تملک تا شهرداری ادامه مسیر کال را به اتمام رساند.

پیشنهاد اهالی فرید خراسان در تغییر چهاراه غیر فنی است

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار  گفت: در سمت غرب شهر نیز تا زمانی سیل بندی احداث نگردد، شهرداری  هر کانالی را احداث کند باز هم کانال شهری است و با توجه به وسعت منطقه و دبی آبی که بالغ بر ۵۷ مترمکعب بر ثانیه است اگر مدیریت نشود ویران کننده است که امیدواریم این سیل بند توسط آب منطقه ای ایجاد تا از بروز فاجعه جلوگیری به عمل آید.

وی اظهار کرد:  در پاسخ به اهالی فرید خراسان که خواستار پایین انداختن چهارراه هستند باید گفت این پاک کردن صورت مسئله است در کدام یک از چهارراه های شهری توانسته ایم محوری را که چهار جهت به آن متصل است را تغییر دهیم.

او افزود: ضوابط ترافیکی، سرعت مسیر، ساخت و ساز مسیر براساس طرح شهری صورت گرفته و تاسیساتی در مسیر واقع شده که امکان اجرای کار را نمی دهد. هم اکنون گروه های نقشه برداری در حال انجام کار هستند تا بتوانند به نحو دیگر کار را انجام دهند. اینکه چهارراه پایین انداخته شود و آب به سواره رو هدایت شود کاملا غیر فنی است. خیابان به عنوان یک مسیر پدافند غیرعامل عمل می کند و در صورتی که محور دچار سیل شود علاوه بر مشکلات ترافیکی، امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه خواهد کرد.  

صائمی گفت: نقشه برداری از منطقه در حال انجام است تا به طریقی مشکل شهروندان حل گردد. شهرداری به اینکه منطقه بهاران و فرید خراسان بدون مجوز ساخته شده کار ندارد. مردم ولی نعمتان ما هستند بهرحال کار مدیریت می شود تا هر چه سریعتر مشکل این اهالی نیز حل گردد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار افزود: مشکل این منطقه معبر نیست معبر شهری مشاور دارد و پس از طراحی براساس معیارهای شهری و ضوابط به مرحله اجرا می رسد. کف و بر بر مبنای تاسیسات شهری است. در منطقه فرید خراسان تعدادی از کوچه ها مشکل دارد که متاسفانه بدون رعایت کف و بر ساخته شده و کوچه نسبت به خیابان شیب منفی دارد و چون خانه ها قبل از ایجاد خیابان ساخته شده  نمی توانند کوچه را بالا بیاورند.