در موضوع مهار سیلاب ، شهرستان از آب منطقه ای مطالبه گری نکرده است

در موضوع مهار سیلاب ، شهرستان از آب منطقه ای مطالبه گری نکرده است

admin ۰

در موضوع مهار سیلاب، شهرستان از آب منطقه ای مطالبه گری نکرده است

معاون خدمات شهری شهرداری سبزوار اظهار کرد: حدود ۸ سال از ابلاغ پروژه مطالعات سیل بند شمال غرب می گذرد، اما هنوز آب منطقه ای هیچ اقدامی برای اجرای این طرح انجام نداده است. مبلغ صد میلیون تومان از پول بیت المال برای اجرای سیل بند هزینه شده، اگر مطالعات این طرح برای اجرا مشکل دارد، مشاور باید پاسخگو باشد و این سوال پیش می آید چرا با گذشت ۸ سال از مطالعه طرح، شهرستان از مشاور این پروژه نخواسته تا پاسخگو باشد؟

سعید رضا فصیحی افزود: بنده در کنار همکارانم در خدمات شهری در حد توان به مردم ارائه خدمت داریم. در ۵ اسفندماه سال گذشته به لحاظ حساسیت موضوع سیلاب جلسه مدیریت بحران در فرمانداری برگزار و در آن جلسه وظایف تمامی دستگاه ها مشخص شد.

وی  گفت: در رابطه با مشکل سیلاب هیچ پاسکاری بین ادارات انجام نشده، چرا که فرماندار وظیفه هر دستگاه را اعلام کرده است. تاکنون بازدیدهایی از مناطق شمال غرب به اتفاق دستگاه های زیربط انجام شده اما چون در بین دستگاه ها اختلاف نظر وجود داشت کار به دستگاه قضا کشیده شد و طبق استعلام شورای پیشگیری از جرم مشخص شد که مدیریت روان آب ها از وظایف شهرداری و جلوگیری از سیل بر عهده وزارت نیرو است.

او اظهار کرد: حوزه خدمات شهری مربوط به شهرداری و خارج از محدوده به آب منطقه ای بر می گردد. زمانی که سیلاب در بالادست شهر خارج از حوزه شهری اتفاق می افتد و گل و لای از کلوت وارد شهر می شود، از شهرداری چه انتظاری  دارید.

فصیحی ادامه داد: در سال ۹۰ مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از هزینه بیت المال را شهرداری از عوارض پسماند، صنفی و پروانه ساختمان تقدیم امور آب می کند تا مشاوری گرفته و طرحی برای سیلاب آماده کند. شرکت مهندسی بین ۶ تا ۹ ماه مطالعه این کار را برعهده گرفت و برداشت های میدانی از کار انجام و در نهایت پروژه مطالعات سیل بند شمال غرب در ۵ جلد تهیه شد.

معاون خدمات شهری شهرداری سبزوار گفت: این مطالعات  به تائید بالاترین مقام استان رسیده و به تصویب کار گروه سیلاب ها و مخاطرات دریایی نیز رسیده است. این طرح  برای اجرا به شرکت آب منطقه ای استان ابلاغ شده و اسناد مناقصه آن نیز تهیه شده است.

فصیحی گفت: در رابطه با مشکل ساکنان خیابان بهاران و فرید خراسان، بازدید ها انجام شده آنچه  بر زمین مانده گل و لای چسبیده بر زمین است که از امروز یک دستگاه برای پاکسازی محله از گل و لای آماده کار است که در نهایت تا چهار روز آینده  گل و لای از محله برداشت و پاکسازی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: مشکل پسا سیلاب در منطقه شمال غرب به صورت موقتی حل خواهد شد، اما در بلند مدت برای حل بحران سیلاب در مناطق پر خطر چه راهکاری اندیشیده خواهد شد. اگر فکر اساسی برای احداث سیل بند غرب صورت نگیرد، سیلاب مجدد به شمال غرب شهر وارد شده و اگر آب با دبی بالا باشد و مدیریتی اعمال نگردد، خسارات غیر قابل جبرانی به شهر و شهروندان وارد خواهد شد.