اهالی محله فرید خراسان برای گرلایه از بی توجهی شهرداری به شورای اسلامی شهر رفتند

اهالی محله فرید خراسان برای گرلایه از بی توجهی شهرداری به شورای اسلامی شهر رفتند

admin ۰

اهالی محله فرید خراسان برای گلایه از بی توجهی شهرداری به شورای اسلامی شهر رفتند  

بارندگی سال گذشته در خرداد ماه، سیلاب را در خیابان های غرب و شمال غرب سبزوار جاری کرد. سیلابی که با گلایه های شهروندان ساکن در این محلات روبرو شد. همان زمان شهردار مشکلات پیش آمده را ناشی از عدم مهار آب در بالادست این مناطق توسط آب منطقه ای عنوان کرد و آب منطقه ای نیز مشکل را ناشی از عدم جمع آوری آب های سطحی در توحید شهر دانست و ساخت و سازها در مسیر رودخانه های فصلی و کال ها را در گذشته دلیل دیگر این امراعلام کرد و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرد.

سیلاب سال گذشته مجدد در اواخر فروردین ماه امسال تکرار شد و این بار نیز اهالی مناطق یاد شده خساراتی را از سیلاب متحمل شدند. بعد از چند روز از این حادثه برای ساکنان محلات بهاران و فرید خراسان مشکلات سیلاب و گل و لای همراه آن هنوز پاکسازی نشده و این امر باعث گلایه و حضور اهالی فرید خراسان و بهاران به شورای اسلامی شهر شد تا نمایندگان مردم در پارلمان محلی شهر راهکاری را برای خطر سیل در منطقه شمال غرب شهر و مشکلات بوجود آمده، بیندیشند.

در  این جلسه نمایندگانی از این ‌مناطق در محل شورا حاضر و به پاره ای از مشکلاتی که پسا سیلاب در چند روز اخیر برای اهالی ساکن در خیابان فرید خراسان ایجاد کرده، توضیحاتی را ارائه و خواستار کمک به اهالی منطقه شدند.

"اسماعیل کرابی" نماینده اهالی فرید خراسان گفت: خطر سیل چنان ترسی را برای اهالی منطقه ایجاد کرده که به محض دیدن یک ابر در آسمان نمی دانیم شکر خدا کنیم یا از خطری که ما را تهدید می کند، نگران باشیم.

او افزود: در محله فرید خراسان تعداد دو هزار خانوار با جمعیت حدود ۷ هزارنفر ساکن هستند. سیلاب به حدی به مردم ساکن در منطقه آسیب وارده کرده که اهالی حاضر هستند تا با مشارکت با شهرداری کانالی را برای عبور سیلاب حفر کنند.

او اظهار کرد: مردم این‌ منطقه جزء ضعیف ترین اقشار جامعه هستند و با هزار سختی مبلغی را فراهم و اقدام به خرید زمین و ساخت  خانه کرده اند. گناه ما چیست که در این محدوده ساخت و سازها غیر قانونی اعلام شده، اگر شهرداری به خاطر ساخت و ساز بدون پروانه حاضر به حل مشکل سیلاب در منطقه نیست، خانه های اهالی را بخرد تا ما نیز در محله دیگر شهر خانه سازی کنیم.

نماینده اهالی فرید خراسان گفت: خسارتی که سیل در این چند روز به خانه های ما وارد کرده، واقعا در این شرایط اقتصادی غیر قابل جبران است. در زمان بارش باران دو شبانه روز خواب به چشم اهالی منطقه نیامده که مبادا سیل خانه را بر سر آنها خراب کند.

کرابی گفت:  دو هزار خانوار در محله فرید خراسان از شهرداری و هر دستگاه اجرائی که می تواند مشکل سیلاب را در محله  حل کند خواهش می کند تا به کمک اهالی آیند. در چهارراه  این‌محله حدود ۶۰ سانتی متر زمین را در ۵۰ متر حفر کنند تا روان آب ها به داخل خیابان هدایت شود. کاری که توسط مهندسین شهرداری اجرا شده، سبب برگشت آب و ورود آن به داخل کوچه ها می شود.

"محمد یاور زاده" یکی از اهالی ساکن در این‌محله نیز ادامه داد: سه سال قبل محله فرید خراسان  با معضل سیلاب مواجه شد و در همان زمان نیز خسارت زیادی به اهالی وارد شد و جای تاسف است که هیچ ارگانی نیز جوابگوی این مشکل نیست.

وی افزود: امسال نیز خانه و زندگی مردم غرق درسیلاب و گل و لای شد و درست در زمانی که نیاز به کمک داریم هیچ کس به داد ما نمی رسد.

یاورزاده اظهار کرد: اگر چهارراه نیم ‌متر پایین تر باشد خسارت سیل به اهالی نیز کمتر خواهد بود. به محض اینکه باران می آید ساکنان منطقه تب می کنند. شهردار یک روز بیاید و وضعیت زندگی  ما را ببیند. مردم بعد از بارندگی چندین روز است که هنوز از کوچه ها گل و لای جمع آوری می کنند و جای گله مندی است که مشکلات مردم را ازنزدیک می بینند و در جمع اهالی حاضرمی شوند اما در جلساتی که برای حل مشکلات مردم برگزار می شود، اقای بروغنی عضو شورای اسلامی شهر برای دفاع از شهرداری با صراحت در جواب گله مندی اهالی ساکن در شمال غرب اعلام می کند، گل و لایی در محله فرید خراسان وجود ندارد.

وی گفت: ما چه گناهی کرده ایم که به شما نمایندگان رای داده ایم. اهالی خیابان بهاران و فرید خراسانی در انتخابات با شما بودند  و الان که گرفتار بحران هستند نه در زمان سیلاب کمک حال ما بودید و نه در پسا سیلاب، ما انتظار کمک داریم.

وی خطاب به اعضای شورای شهر گفت: در محله فرید خراسان یکی از همسایگان معلولیت جسمی دارد. یک نفر از شما بیاید و زندگی به زیر آب رفته او را ببینید اگر توانستید شب خواب راحت داشته باشید.

دیگر نماینده اهالی فرید خراسان ادامه داد: به هر دلیلی این محلات ساخته شده و مردم انتظار   ارائه خدمات دارند. شکایت اهالی این است که چرا روان آب شهر را از بالا دست به داخل خیابان تازه تاسیس فرید خراسان که حجم کانال های آب آن گنجایش چندانی ندارد، هدایت کرده اید زمانی که با وضعیت سیل خیر منطقه آگاه هستید.

وی اظهار کرد: سیلاب این محلات یکباره اتفاق نیفتاده بلکه در چند سال قبل نیز چنین سیلابی را داشه ایم. اما جای گله مندی است که می دانید این محله سابقه سیلاب دارد اما کاری انجام ‌نمی دهید. ما هیچ اهانتی به هیچ کس نمی کنیم اما یک لحظه خود را جای ما بگذارید. نبودید، نیستید که ببینید مردم در آن شرایط بحرانی سیلاب چه سختی هایی کشیدند. زندگی ساکنان این محله همچنان سخت می گذرد که سیل و خسارت آن نیز مزید بر علت شده است.