کلمیشی: کاهش در متمم بودجه شهرداری قابل قبول نیست/ شهرداری سبزوار بر خلاف بودجه تصویب شده عمل کرده است

کلمیشی: کاهش در متمم بودجه شهرداری قابل قبول نیست/ شهرداری سبزوار بر خلاف بودجه تصویب شده عمل کرده است

admin ۰

کاهش در متمم بودجه شهرداری قابل قبول نیست/شهرداری سبزوار بر خلاف بودجه تصویب شده عمل کرده است

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار  گفت: کاهش در متمم بودجه شهرداری قابل قبول نیست. شهرداری برخلاف بودجه تصویب شده عمل کرده است.

قربانعلی کل میشی در بررسی متمم بودجه، با اشاره به بودجه ۲۹۸ میلیارد تومانی شهرداری سبزوار در سال ۹۸، اظهار کرد: متمم بودجه ای که شهرداری به شورا ارائه داده مبلغ ۲۱۲ میلیارد تومان است که این کاهش چشمگیر قابل قبول نیست.

وی افزود: متمم بودجه به نوعی تعویض بودجه است. هر گونه دخل و تصرف در بودجه  با مصوبه شورا امکانپذیر است. متمم بودجه ای که شهرداری به شورای اسلامی شهر ارائه داده، قابل قبول نیست. شهرداری براساس کدام مصوبات اقدام به تغییر بندهای بودجه کرده است.

کل میشی که از مخالفان متمم بودجه شهرداری است ادامه داد: در متمم بودجه  مبلغ ۸۵ میلیارد تومان  در بحث عمرانی و مبلغ ۱۲۶ میلیارد در بحث جاری هزینه شده است.

وی گفت: در موضوع درآمدهای شهرداری بیشترین سهم مربوط به وام دریافتی به مبلغ ۷ میلیارد تومان است. همچنین فروش اموال منقول و غیر منقول به مبلغ ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، کمک بلاعوض دولت برای پروژه های عمرانی مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰، وصولی توسط سایر موسسات به ویژه بند الف ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده حدود ۳۰ میلیارد تومان، عوارض بر  ساختمان ها و اراضی بالغ بر ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، عوارض بر ارتباطات و حمل و نقل ۲ میلیارد و ۶۰۰، عوارض  بر پروانه های کسب و فروش و خدمات یک میلیارد تومان و سهم شهرداری بر وصولی متمرکز موضوع تبصره ۲ ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده  ۶ میلیارد و درآمد حاصل از  خدمات شهری در بحث پسماند ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و خودیاری شهروندان مبلغ ۳ میلیارد تومان بوده است.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار اضافه کرد:

یکی از موضوعات قابل تامل بحث  فروش شهراست. شهرداری از محل جرائم کمیسیون ماده صد مبلغ ۵۵ میلیارد تومان و جرائم پارکینگ ۲ میلیارد تومان کسب درآمد داشته است.

وی گفت: این درآمدها اتوماتیک وار به حساب شهرداری سالانه واریز می شود. شهرداری باید پاسخ دهد کدام درآمدهای پایدار را برای شهر ایجاد کرده است. در بحث نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل شهری در تباصر بودجه قید شده که شهرداری مکلف به نوسازی ناوگان است اما متاسفانه نه تنها نوسازی انجام‌نشده بلکه در بحث بهسازی نیز هیچ اقدامی صورت نپذیرفته این در حالی است که ۸۰ درصد ناوگان فرسوده است.

وی افزود: شهرداری در بحث خام فروشی زمین ها مبلغ ۱۶ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است چرا شهرداری زمین ها را تبدیل به احسن نکرده و بیشتر زمین ها را به صورت تهاتر واگذار کرده در حالیکه  از طریق ماده۱۳آیین نامه مالی و معاملاتی می بایست ازطریق مزایده به فروش رساند.

کل میشی تاکید کرد: متاسفانه آنچه در متمم بودجه دیده می شود بسیاری از هزینه هایی که شهرداری انجام داده خارج از  بودجه مصوب شورای اسلامی شهر است و آن چیزی که در بودجه ریل گذاری شده، شهرداری هیچ توجهی به آن نداشته و درآمدها را در  بخش هایی که علاقه مند به کار بوده، هزینه کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار ادامه داد: در بودجه مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ برای پروژه باغ بازار، ۲۰۰ میلیون برای جداره سازی خیابان اسرار، مبلغ ۳۰۰ میلیون برای بهسازی معابر کوی گلستان، ۴ میلیاردتومان پارک گردشگری دهراز، ۵۰۰ میلیون خرید نردبان هیدرولیک، ۳۰۰میلیون خرید ماشین آلات  آتش نشانی، یک میلیارد اجرای تقاطع ابریشم، ۸۰۰ میلیون تومان رینگ‌محیطی کلاته سیفر، ۴۰۰ میلیون پیاده راه قصبه، ۳ میلیارد تومان اجرای کمربند شمال غرب و ...گنجانده شده اما یک ریال هزینه نشده است.

وی گفت: شهرداری به جای هزینه در موارد تصویب شده بودجه مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان برای احداث رستوران و غرفه های تجاری پارک بهمن  و  یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در تالار تجاری باغ ایرانی  که در بودجه نیامده هزینه کرده است در حالیکه مقرر بود از محل  مشارکت های مردمی این‌محل  ساخته شود.

وی تصریح کرد: شهرداری متناسب با رویکرد  شورا و اهداف و برنامه های مصوب عمل نکرده است و  درعملکرد اجرایی شهرداری ما شاهد کار عمرانی خاصی با توجه به متمم بودجه نبوده و  جزروزمرگی و کرختی مورد دیگری در عملکرد مشاهده نمی شود.

وی افزود: امیدوارم این تلنگری به نمایندگان مردم در پارلمان محلی باشد تا واقعیت ها را ببینند و با توجه به  مطالبات و خواسته های بحق مردم و راهی که در بودجه ترسیم شده تصمیمات منطقی گرفته و به وظیفه نظارتی خود عمل کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر گفت: مشکل در شهر زیاد است و شهرداری اجرای طرح ها را منوط به تامین اعتبار می داند. اگر شهرداری درآمدی ندارد  چرا برای نورپردازی میادین و آیلندها علیرغم اینکه در بودجه مبلغی در نظر گرفته نشده ۶۳۰ میلیون تومان هزینه کرده است.

وی افزود: در بحث پسماند، هدف شورا  ایجاد مکانیسم جمع آوری و تفکیک و بازیافت پسماند است اما تاکنون هیچ گام عملی برداشته نشده و با همان شیوه معیوب گذشته دفع زباله صورت می گیرد. مجموع مبالغ دریافتی از مردم برای پسماند در سال۹۷مبلغ ۲۰ میلیارد تومان بوده اما مبلغ ۱۲ میلیاردکل هزینه های خدمات شهری می باشد چرا اعضای شورا در این امر سکوت کرده اند این پول اضافی در این شرایط سخت اقتصادی چرا از مردم اخذ شده است.

کل میشی اظهار کرد: در بودجه پیش بینی شده تا درآمد حاصل از سرمایه گذاری در بخش خصوصی  ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کسب درآمد شود اما شهردار با داشتن مشاوران اعظم اقتصادی حتی نتوانسته است ریالی جذب مشارکت  داشته باشد در بحث تعریض پل های آب رو در کمربند جنوب  با اینکه در حیطه وظایف شهرداری نیست اما در بودجه مبلغی در نظر گرفته شده و ردیف برای آن مشخص شده است  اما ریالی برای تعریض پل ها هزینه نشده است وباکوچکترین بارندگی مشکل تردد درکمربندی بوجود میاد.

در بحث ساخت پارکینگ عمومی با اینکه سه سال است در بودجه  قید می شود  اما یک متر پارکینگ در فضای شهری ایجاد نشده در حالیکه شهرداری مبلغ ۲ میلیاردتومان فقط درسال ۹۸ از این محل کسب درآمد داشته است.

 

رئیس:شورای اسلامی شهر سبزوار  ادامه داد: با اینکه در بودجه مصوب شده تا شهرداری  در محلات قلعه نو، بهاران، نیروگاه برق، صالح آباد،  توحید شهر اقدام به احداث پارک محله کند اما هیچ اقدامی در این جهت انجام نداده است

 

وی گفت: با وجود تمام نقایصی که در  متمم بودجه متوجه شهرداری است  اما از  سکوت  برخی  از اعضای شورا در پارلمان محلی گله مند هستم. شورا منتخب مردم است و برای خدمت به مردم رای گرفته است لذا درخواست دارم تا دقیق تر متمم بودجه را مطالعه کنند.