ضعف شهرداری در مناسب سازی اماکن شهری ویژه معلولان/ دغدغه شهردار بحث حقوق کارمندان است نه مناسب سازی شهر

ضعف شهرداری در مناسب سازی اماکن شهری ویژه معلولان/ دغدغه شهردار بحث حقوق کارمندان است نه مناسب سازی شهر

مناسب سازی معابر و محیط های شهری برای افراد معلولو ناتوان از مواردی است که در قانون جامع حمایت از معلولان مورد تاکید قرار گرفته است طبق ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، کلیه وازتخانه ها، موسسات و سازمان های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند تا در طراحی ، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی، معبر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که معلولان مانند دیگر افراد عادی امکان دسترسی و بهره مندی از آن را داشته باشند. در نشستی که اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار با جامعه معلولان داشت مشکلات این قشر از جامعه مطرح شد که مهمترین گلایه معلولان عدم مناسب سازی اماکن عمومی در سطح شهر است که سالهاست بنا به قول هایی که شهرداری ها برای مناسب سازی اماکن داده اند اما در سایه بی تدبیری قرار گرفته و توجهی به ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در سبزوار نمی شود.

admin ۰

شورای اسلامی شهر میزبان معلولان:

ضعف شهرداری در مناسب سازی اماکن شهری ویژه معلولان/ دغدغه شهردار بحث حقوق کارمندان است نه مناسب سازی شهر

مناسب سازی معابر و محیط های شهری برای افراد معلولو ناتوان از مواردی است که در قانون جامع حمایت از معلولان مورد تاکید قرار گرفته است طبق ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، کلیه وازتخانه ها، موسسات و سازمان های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند تا در طراحی ، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی، معبر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که معلولان مانند دیگر افراد عادی امکان دسترسی و بهره مندی از آن را داشته باشند.

در نشستی که اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار با جامعه معلولان داشت مشکلات این قشر از جامعه مطرح شد که مهمترین گلایه معلولان عدم مناسب سازی اماکن عمومی در سطح شهر است که سالهاست بنا به قول هایی که شهرداری ها برای مناسب سازی اماکن داده اند اما در سایه بی تدبیری قرار گرفته و توجهی به ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در سبزوار نمی شود.

علی کوشکی، شهردار سبزوار ضمن تایید این مطلب که بسیاری از مراکز و اماکن عمومی سطح شهر برای معلولان آماده سازی نشده، متاسفانه تمام دغدغه خود را بحث حقوق و مزایای کارکنان شهرداری اعلام می کند و می گوید: توانمندی مالی شهرداری اجازه مناسب سازی ویژه معلولان را در سطح شهر نمی دهد.

داشتن شهری بدون مانع آرزویی که تا واقعیت فاصله زیاد دارد

مدیر عامل جامعه معلولین سامان با بیان اینکه  داشتن شهری بدون مانع برای معلولان آرزویی است که تا واقعیت فاصله زیاد دارد گفت: بهرحال درصدی از جمعیت سبزوار را معلولان تشکیل می دهند این قشر مانند دیگر شهروندان عادی حق بهره مندی از خدمات را دارند با اینکه مشکلات رفت و آمد معلولان در سطح شهر به کرارات اعلام شده اما هنوز در بحث مناسب سازی اماکن عمومی بویژه در ادارات ، سیستم حمل و نقل، عابر بانک ها ضعف وجود دارد و جای گله مندی است که این مسائل مهم نادیده گرفته می شود.

امین زارعین به مشکل اشتغال معلولان در سبزوار اشاره کرد و افزود: دستور العمل 3 درصدی استخدام معلولان در دستگاه های اجرائی سالهاست که مطرح شده اما هنوز این دستور العمل در دستگاه های دولتی سبزوار مورد توجه قرار نمی گیرد.

علی قزی، مدیرعامل کانون ناشنوایان سبزوار نیز به عدم تحقق وعده شورای اسلامی شهر و شهرداری به موضوع رایگان بودن سرویس حمل و نقل عمومی تاکید کرد و ادامه داد: معلولان در تهران برای استفاده از مترو با کارت معلولین هزینه ای پرداخت نمی کنند ولی در این شهر خبری از اینگونه حمایت ها از جامعه معلولان نیست. 

نماینده موسسه معلولین ذهنی امیر المومنین(ع) با بیان انکه هزینه نگهداری هر مددجو مبلغ دو میلیون تومان برای موسسه هزینه در بر دارد گفت: متاسفانه عدم تمکن مالی موسسه جهت تامین هزینه ها سبب شده تا مشکلات ما بیشتر شود.

عوضوردی افزود: این موسسه خیریه با تحت پوشش قرار دادن تعداد زیادی معلول ذهنی، ماهانه هزینه های گزافی را برای خوراک، پوشاک و درمان مددجویان خود پرداخت می کند در مجموع این هزینه ها موسسه حدود 25 میلیون تومان به شهرداری بابت هزینه پسماند و عوارض صنفی و نوسازی بدهکار است. هر چند خیرین در کنار ما هستند اما با توجه به شرایط اقتصادی که متوجه اجتماع است میزان کمک های مردمی به نسبت گذشته کمتر شده اما از شورا اسلامی شهر انتظار مشارکت و همکاری در این زمینه را داریم.

مدیر عامل موسسه معلولین ذهنی باران نیز به اهمیت فرهنگ سازی در خصوص حمایت از جامعه معلولان اشاره کرد و اظهار داشت:  معلولان دوست دارند دیده شوند، باور شوند و درک شوند چون این مسائل را درک می کنند .

سلیمانی افزود: هدف از راه اندازی موسسه نگهداری از معلولین ذهنی برداشتن باری از دوش اجتماع است که ادامه این مسیر بدون همراهی مسئولان شهر قطعا راه پر فراز و نشیبی خواهد بود. 

نماینده کانون نابینایان سبزوارادامه داد: هر ساله جلساتی از این دست برگزار می شود. معلولان مشکلات خود را مطرح می کنند و مسئولان فقط می شنوند. ای کاش این جلسات خروجی مثبتی می داشت و راهکار اساسی برای حل مشکلات معلولان در سطح شهر ارائه شود. شهرداری در چند سال اخیر قول مناسب سازی اماکن شهری را داده اما  نتوانسته به صورت شایسته نقایص شهری در بحث معلولان را رفع کند بطوریکه خطوط پیاده روها قابل اعتماد نیست و ممکن است نابینا را به سمت تیربرق یا درخت هدایت کند .

عبادی پور افزود: کانون نابینایان در کوچه ای واقع شده که نه تنها مناسب سازی نشده بلکه حفره عمیق در آن تعبیه شده که بسیار خطرناک است و احتمال سقوط روشندلان در این جوی حتمی است و اینکه آیا نقدینگی شهرداری به حدی ضعیف است که به جزئی ترین مسائل نمی تواند بپردازد. 

سکوت کنیم سنگین تر است، خوشبین به جلسات ویژه معلولان نیست

طبسی نماینده موسسه خیریه عرشیان بیهق نیز عنوان کرد: بنده چون خوشبین به این جلسات نیستم سکوت کنیم سنگین تر است. حرفی برای گفتن ندارم.

نماینده دانشگاه علوم پزشکی سبزوارادامه داد:  برخی افراد جامعه ظاهراً معلول نیستند ولی در آینده دچار معلولیت خواهند شد مانند بیماران دیابتی و قلبی و عروقی. اگر صحبت از مناسب سازی است  طوری انجام شود که همه قشرمعلول، بیمار و سالمند با هم دیده شوند.

دکتر فیض آبادی با بیان اینکه وضعیت فعلی سبزوار به لحاظ مناسب سازی وضعیت بغرنجی است، افزود: از جمعیت ایران  3/9 درصد سالمند، 15 درصد معلول و 2/7 درصد بیمار دیابتی هستند و قطعا این ارقام در آینده بیشتر خواهد شد. دولت به سمت الکترونیک شدن حرکت می کند اما آیا وب سایت ها برای استفاده این افراد مناسب شده است هیچ کدام از وب سایت های دولتی مجهز به امکانات جهت استفاده از معلولان نیست.

وی تاکید کرد: متاسفانه در ایران معلولیت یک مشکل فردی  است در حالیکه در دنیا معلولیت را زائیده اجتماع می دانند.

دکتر استاجی، رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت: شرایط نافرجامی که شهر سبزوار دارد برای بیست سال آینده قابل زیستن نخواهد بود. باید چشم اندازی برای ده سال آینده طراحی شود که شهری دوستدار کودک، معلول و سالمند ساخته شود. تلاش در خصوص دوستدار کودک بودن باعث می شود برای سالمند و معلول نیز مناسب باشد پس مناسب سازی را پله پله جلو ببریم.

دکتر سلیمانی عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری در ادامه به موضوع " نه گفتن به بستر ازی برای هزینه های درمان اشاره کرد و گفت: باید به سمت پیشگیری حرکت کنیم. سبزوار در حال رنج بردن از یک قوانین خودکامه است. بسیاری از معلولیت ها به خاطر بی توجهی، تصادفات و ... است تعداد معلولین رو به افزایش است بنابراین باید به سمت جلوگیری از افزایش این آمارها حرکت کنیم.

رئیس اداره بهزیستی سبزوار اظهار کرد: این اداره با 5 مرکز دولتی و 15 مرکز غیر دولتی در حوزه توانبخشی و 23 موسسه خیریه فعالیت های خود را در سطح شهر پوشش می دهد. در حوزه پیشگیری اقدامات خوبی در غربالگری در حال انجام است.

مرضیه کسرایی گفت: برای مناسب سازی نیز برنامه زمانبندی شده در خصوص ادارت و سازمان ها انجام شده و در حال پیگیری موضوع هستیم انتظار ما از شهرداری مناسب سازی است که امیدواریم با نظارت شهرداری شاهد ایجاد ساختمان های مناسب سازی شده باشیم و پروانه پایان کار به شرط مناسب سازی برای متقاضیان صادر گردد.

وی افزود: با اینکه قانون در بسیاری از موراد حمایت کننده از معلولان است اما متاسفانه به قانون عمل نمی شود که نمونه آن اجرای قانون 3 درصدی استخدام معلولان در دستگاه های دولتی است که نادیده گرفته شده است.

محمدی، عضو شورای اسلامی شهر سبزوار نیز ضمن انتقاد به نبود قوانین محکم و نظارت بر اجرای قوانین ، اضافه کرد: شهر سبزوار نه تنها برای بزرگترها بلکه برای انسان های که دچار معلولیت هستند هم مناسب سازی نشده است.

فروغی، دیگر عضو شورای اسلام شهر گفت: مناسب سازی وظیفه وزارت کشور و بهزیستی است و نباید به شهرداری اکتفا کرد همه شهروندان در این خصوص باید مشارکت کنند.

بخشی،عضو شورا اسلامی شهر نیز افزود:  شاید نتوانیم همه مشکلات را حل کنم اما می توانیم همراهی داشته باشیم.

پسندیده، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار همچنین اظهار کرد: بالغ بر شش سال است که در این جلسات حضور داریم و همیشه حرف های تکراری زده می شود و این یعنی در این مدت هیچ اقدام عملصورت نگرفته است. به  آنچه در گذشته برای مناسب سازی شهرباید صورت می گرفت و انجام نشده کار نداریم حداقل در اقدامات عمرانی در دست اقدام که هم اکنون در حال انجام است موضوع مناسب سازی را رعایت کنیم.

بروغنی دیگر عضو شورای اسلامی شهر سبزوار  به عدم حمایت از موسسه خیریه عرشیان بیهق اشاره کرد و بر همت همگانی مدیران شهری جهت رفع مشکلات معلولان نیز تاکید کرد.

معاون عمرانی فرمانداری سبزوار نیز گفت: قرار نیست همه مشکلات را فقط شهرداری حل کند طرح مناسب سازی حد فاصل چهار راه دادگستری و میدان حکیم توسط دانشگاه حکیم سبزواری در حال انجام است که به محض آماده شدن در اختیار شهرداری قرار می گیرد تا این طرح را عملی سازد.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار در انتهای این جلسهتاکید کرد شهرداری  موظف است تمام موضوعاتی را که امروز در جلسه معلولان مطرح شد را در بودجه 99 بگنجاند تا مشکلات معلولان در سطح شهر مرتفع گردد.

 


فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg
فایل jpg