دیدار دانشجویان با اعضای شورای اسلامی شهرسبزوار

دیدار دانشجویان با اعضای شورای اسلامی شهرسبزوار

به مناسبت 16 آذر ماه فعالان دانشگاه های سبزوار با اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار دیدار و مشکلات خود را بیان کردند که در انتهای جلسه دانشجویان به علت توهین عضو شورا اقدام به ترک جلسه کردند.

admin ۰

دبیر مجمع دبیران انجمن ها در دانشگاه حکیم سبزواری در واکنش به صحبت های دکتر بخشی عضو شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: اعضای شورای اسلامی شهر در این جلسه صحبت های فعالان کمیته های دانشگاهی را شنیدند. هر چند از همان ابتدا به دوستان خود اعلام کردم که این یک شعاف است و توقع عمل کردن به مطالبات دانشجویان را از مسئولان شهری نداشته باشید با این حال آمدیم و در این جلسه شرکت کردیم.  

سبحان شعبانی افزود: شما اعضای شورا از ما خواستید تا مطالبه گری کنیم و ما نیز طبق خواسته شما مطالبات خود را اعلام کردیم. هر چند این احساس که مورد تمسخر تعدادی از اعضای شورا قرار گرفتیم اما چون دانشجو باید منتقد باشد این بی احترامی را نادیده می گیرد.  

وی افزود: هر چند خانم بخشی بعد از شنیدن صحبت گله مند بودند که مطالبات دانشجویان در حد جریانات 16 آذر نبود ما می توانستیم فضای جلسه را 16 آذری کنیم و تفکرات سیاسی خود را فریاد بزنیم اما واقعا شورای شهر کجاست؟. شورای اسلامی شهر سبزوار از فعالان دانشگاهی حاضر درخواست بیان مطالبات را داشتند و دانشجویان نیز خواسته های خود را که نقد به حوزه شهری و زیرساخت ها بود را بیان کردند. اما شورایی که در خیلی از مسائل ضعف دارد انتقادات دانشجویان را به جریانات 16 آذر بسط می دهند و می گویند برخواسته از تفکر دانشجویی نیست.  

شعبانی ادامه داد: خانم بخشی عضو شورای اسلامی شهر بعد از شنیدن صحبت های دانشجویان پاسخ می دهد در ابتدا از اینکه دانشجویان صحبت نداشتند خوشحال شدم اما بعد به بیراهه رفتند، کجای حرف های ما به بیراهه رفتن است. این توهین به دانشجو است. شما نمایندگان محلی این مردم هستید و بهتر از ما به انتقاداتی که به حوزه شهری وارد است آشنا هستید. دانشجویان صریح و شفاف نقدها را بیان کردند اما شک نداریم چون اعضای حاضر خالی از فکر در این جلسه حاضر شده اند و جوابی برای انتقادات دانشجویان ندارند ما را سخره گرفته اند.  

خانم بخشی مطالبات دانشجویان را برخاسته از تفکر دانشجویی و 16 آذر نمی داند از شما تقاضا داریم تا نمونه ای از تفکر دانشجویی را به ما یاد دهید. اما وی پاسخ می دهند خواسته های شما نباید در این میز و صندلی ها بیان می شد مطالبات دانشجویان در حد حرف باقی می ماند.  

این فعال دانشگاهی اضافه می کند: دانشجویان خواسته ها را اعلام کردند و شما نیز در جریان قرار گرفتیدما رسانه داریم و جلسه امشب را برای جامعه شفاف سازی خواهیم کرد تا در زمانی که انتخابات شورا برگزار می شود مردم کاندیداهای انتخاباتی را بهتر و دقیق تر بشناسند. نگاه برخی از اعضای شورا به فعالان دانشگاهی نگاه بالا به پایین است البته علت اصلی بوجود آمدن این وضعیت به خود ما بر میگردد که اجازه می دهیم مسئولی به دانشجو بی احترامی کند و شانیت دانشجو را زیر سوال ببرد.  

بنده نماینده دانشجویان هستم و موظفم از شانیت تک تک آنها دفاع می کنم. بنده به عنوان نماینده، وقت ندارم که در جلسه ای کنار مسئولی بنشینم و وقت خود را با صرف چای و کیک هدر ببرم و گل هدیه بگیرم و در مقابل بی احترامی که به قشر دانشجو می شود سکوت کنم . وای به حال دانشگاهی که نماینده دانشجویی آن بی تفاوت در مقابل حق دانشجو باشد.  

مینا موسوی دبیر انجمن اقتصاد و مدیریت دانشگاه حکیم سبزواری خطاب به خانم بخشی عضو شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: ما مطالبه گری می کنیم و از شما به عنوان نماینده بانوان این شهر سوال دارم که به عنوان تنها بانوی حاضر در شورای دوره پنجم  چه اقداماتی در حوزه بانوان در این دو سال انجام داده اید؟ما دانشجویان تقاضا داریم بخشی از تفکر آرمانی خود را به ما انتقال دهید؟  

امیر حسین مردانه فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار ادامه می دهد: به هریک از دانشجویان 7 دقیقه زمان برای صحبت داده اند بنده هم علاقه مندم در حوزه بانوان، بهداشت روحی و روانی و بسیاری از مسائل مطالبه گری کنم، منتهی در این فرصت کم این موضوع امکانپذیر نیست اعضای شورا در جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی شرکت کنند تا در جریان مطالبه گری دانشجویان بر مبنای 16 آذر قرار گیرند.  

وی در پاسخ به صحبت های خانم بخشی گفت:  شما از محیط دانشگاه فاصله گرفته اید و ما دانشجویان هنوز در محیط دانشگاه حاضر هستیم پس کارهای که ما خودمان می دانیم را به دانشجو یادآوری نکنید.  

مردانه گفت: دغدغه دانشجو حل مشکل کار است و دغدغه این را دارد که بعد از فارغ التحصیلی قرار است چه کند و سوال دارد که چرا سبزوار شهر صنعتی نشده است. من دانشجو انتظار پاسخ قانع کننده دارم. دکتر بخشی می گوید  اگر سبزوار شهر صنعتی می شد امروز از نعمت این هوای پاک برخوردار نمی بودیم اینپاسخ  نشان می دهد چقدر خالی از ذهن و غیر کارشناسی شده به این مطلب پاسخ دادند. اما بنده می گویم دانشجویی که شغل ندارد افسردگی می گیرد از بیکاری ظرفیت ریه هایش به حدی کم می شود که از این هوای پاک نیز نمی تواند استفاده کند.  

زهرا خسرویان  دبیر شورای هماهنگی کانون های فرهنگی اجتماعی دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت: زمانی که جوان این شهر با مشکل بیکاری مواجه است و می بیند که بیکاری موجب از هم پاشیدن کانون خانواده ها و بالا رفتن آمار اعتیاد شده  پس به این نتیجه می رسد که هوای پاک نمی خواهد. جوان کار می خواهد کار، کار، کار.  

انتهای این جلسه بعد از کنش و واکنش هایی که بین دانشجویان و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر رخ داد همراه بود. دانشجویان به دلیل بی احترامی کاظم کرامت، عضو شورا اقدام به ترک جلسه  کردند که با وساطتت قربانعلی کلمیشی رئیس شورای اسلامی شهر مجدد به سالن جلسات برگشتند.