افراد دلخوش نباشند.. جلو حرکت فرهنگی در سبزوار گرفته نخواهد شد.

افراد دلخوش نباشند.. جلو حرکت فرهنگی در سبزوار گرفته نخواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: با نهایی شدن تقویم فرهنگی در سبزوار قطعا افرادی هستند که فکر می کنند می توانند جلو این حرکت فرهنگی در شهر گرفته می شود که خود را دلخوش به این موضوع نکنند.

admin ۰

رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر:

افراد دلخوش نباشند.. جلو حرکت فرهنگی در سبزوار گرفته نخواهد شد.  

 

رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: با نهایی شدن تقویم فرهنگی در سبزوار قطعا افرادی هستند که فکر می کنند می توانند جلو این حرکت فرهنگی در شهر گرفته می شود که خود را دلخوش به این موضوع نکنند.

 

مسعود پسندیده در آیین رونمایی از نخستین تقویم فرهنگی شهر گفت: موضوعی که از سال ۹۲ پیگیر دستیابی به آن بودم بحث رویکرد فرهنگی در شهرداری بود. مقام معظم رهبری در سخنرانی های خود تاکید بر اولا بودن فرهنگ دارد.

 

🔹وی افزود: بعد از جلسه انتخاب شهردار، جلسه ای در دفتر امام جمعه سبزوار برگزار شد نماینده ولی فقیه در سبزوار اولویت را اجرای برنامه های فرهنگی عنوان کردند. شش سال است که بنده در انتقال این پیام ضعیف هستم: زمانی که می گویند اولویت با مباحث فرهنگی است یعنی با وجود تمامی مشکلات شهر، اول باید کار فرهنگی باید انجام شود. موردی که سالهاست با غفلت شهرداری نادیده گرفته شده است.

 

وی افزود: بودجه شهرداری در سال ۹۷ حدود ۲۵۰ میلیارد بود. طبق مصوبه شورا مبلغ ۳ میلیارد تومان از این بودجه باید صرف مباحث فرهنگی،اجتماعی، قرآنی، ورزشی و ... می شد اما با تمام همراهی هایی که شورا در تصویب طرح های شهرداری داشت در پایان سال گذشته شهرداری در گزارشی که برای هزینه کرد در حوزه فرهنگی ارائه داد که چندین میلیون برای برگزاری شهر زندگی و ۲۰ میلیون کمک به نیروی انتظامی و ... داشته که مجموع آن به ۱۶۰ میلیون تومان رسید.

 

وی گفت: چه انتظاری از شهری است که شهرداری آن یک هزارم بودجه را برای حوزه فرهنگی هزینه می کند؟! همه اعتقاد داریم حلّال بسیاری از مشکلات مباحث فرهنگی است. بی توجهی شهردار به مباحث فرهنگی سبب شد تا بنده رای خود را همان زمان از شهردار پس بگیرم و حتی در جلسه ای به شهردار بابت غفلت در حوزه فرهنگی به صورت نمادین کارت زرد نیز داده شد.

 

پسندیده گفت: در جلسه‌ای با حضور اهالی فرهنگ برخی از مسئولین اعلام کردند که تخصیص سه میلیارد تومان از بودجه برای فعالیت های فرهنگی مبلغ زیادی است! این رقم نسبت به درآمد ماهانه یک و نیم میلیون تومانی مردم زیاد است، اما برای شهرداری که ماهانه ۶ میلیارد تومان حقوق پرسنل خود را پرداخت می کند رقم بالایی نیست.

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر سبزوار اظهار کرد: بعد از ۱۸ ماه بحث تدوین تقویم فرهنگی شهرداری نهایی شد و شهرداری باید برنامه ها را مطابق تقویم اجرایی کند. علیرغم اینکه برخی همکاران بنده در شورا و شهرداری اعتقاد دارند اجرای فعالیت های فرهنگی مربوط به شورا و شهرداری نیست و نهادهایی چون اداره فرهنگ و ارشاد و میراث و ورزش و جوانان باید پیگیر آن باشد؛ اما اعلام می کنم که هر چند حوزه فرهنگ متولیان دیگری نیز دارد اما شهرداری موظف به برگزاری برنامه های فرهنگی است. برای مثال طبق قانون یکی از برنامه های شهرداری بحث سلامت است. در حالیکه مزارت بهداشت متولی آن است. شهرداری یک بنگاه اقتصادی بزرگ است که از مردم پول می گیرد و باید برای آنها هزینه کند.

 

وی افزود: برای تدوین نخستین تقویم فرهنگی راه پر فراز و نشیبی طی شد تا در نهایت رونمایی آن انجام شد. در این تقویم علاوه بر فعالیت هایی فرهنگی در حوزه های ورزشی، قرآنی، هنر، موسیقی آیینی، ادبیات و... توجه و بودجه آن نیز مشخص شده است. طبق این تقویم شهرداری مکلف به اجرای برنامه های گنجانده شده با هزینه پیش بینی شده در تقویم است. یقین دارم اگر تنها ۲۰ درصد این تقویم اجرا شود قطعا امسال انقلاب فرهنگی در سبزوار ایجاد خواهد شد.

 

پسندیده گفت: حداقل کاربردی که این تقویم فرهنگی برای هنرمندان دارد این است که مسیر مطالبه گری را هموارتر می کند. برای مثال هر نمایشگاه صنایع دستی که برگزار می شود شهرداری می‌تواند مبلغ ۳ میلیون تومان خرید داشته باشد. همچنین برای برگزاری مراسمات فرهنگی، شهرداری باید چهار پرتابل رایگان در اختیار برگزار کنندگان قرار دهد. در مجموع سعی شده جنبه حمایتی همه جانبه را در تقویم فرهنگی داشته باشیم.

 

پسندیده اظهار کرد: این تقویم فرهنگی از هم اکنون لازم اجراست چون تائید هیات انطباق را دارد پس افرادی که فکر می کنند می توانند جلو این حرکت فرهنگی را بگیرند زیاد از این موضوع خرسند نباشند./ سبزوار شورا