نمی‌گذاریم رویدادهای فرهنگی همچون برگزاری نکوداشت بزرگانی چون بیهقی دستخوش ناملایمتی‌های شهرداری شود.

نمی‌گذاریم رویدادهای فرهنگی همچون برگزاری نکوداشت بزرگانی چون بیهقی دستخوش ناملایمتی‌های شهرداری شود.

متاسفانه تحرکات سیاسی در شهرداری در حال جریان است که این بسیار نگران کننده است

admin ۰

سخنگوی شورای اسلامی شهر:

رویدادهای فرهنگی سبزوار نباید دستخوش ناملایمات شود

سخنگوی شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: فضای حاکم بین شورای شهر و شهرداری آنطور که باید باشد نیست اما نمی‌گذاریم رویدادهای فرهنگی همچون برگزاری نکوداشت بزرگانی چون بیهقی دستخوش ناملایمتی‌های شهرداری شود.

مسعود پسندیده در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری که با موضوع جمع بندی نهایی و برنامه ریزی دقیق همایش بیهقی در محل سالن جلسات شورا با حضور مسئولان فرهنگی برگزار شد، افزود: در مورخ 14 مهرماه مصوبه ای در مورد اختصاص  مبلغ 35 میلیون تومان جهت بزرگداشت پدر نثر فارسی  توسط انجمن های مردم نهاد و یا موسسات فرهنگی با نظارت مستقیم شهرداری و نظرات کمیته اجرایی به کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر و با تاکید بر دعوت از سفیر کبیر افغانستان و سفیر محترم تاجیکستان و نیز شهردار محترم شهر غزنه به شهرداری ابلاغ شد. انتظار می رفت این مصوبه مطابق همین موارد پیگیری شود اما شهرداری برعکس این مصوبه عمل کرد  و با اینکه تنها دو روز به برگزاری همایش باقی مانده اما هنوز مشخص نکرده که در همایش قرار است چه مبلغی را هزینه کند و حتی هنوز شهرداری اقدام به تهیه بلیط برای سفیر افغانستان و تاجیکستان نکرده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه تحرکات سیاسی در شهرداری در حال جریان است  که این بسیار نگران کننده است ویژه همایش بیهقی تاکنون دو جلسه از ابتدای سال برگزار شده و در جلسه مقرر شده که برنامه مردمی در زادگاه بیهقی روستای حارث اباد برگزار شود اما در پوسترهای تبلیغاتی که بدون هماهنگی با شورا چاپ و در سطح شهر توزیع شده برنامه هایی نوشته شده که شورای اسلامی شهر اصلاً در جریان این برنامه ها نیست.

پسندیده با بیان اینکه هیچ ممنوعیت قانونی برای پرداخت هزینه به انجمن های مردم نهاد برای برگزاری مراسمات فرهنگی وجود ندارد گفت: شهرداری موظف است با توجه به مصوبه  شورا کار را به انجمن ها واگذار کند. بهتر است مسئولیت برگزاری بخش مردمی به یکی از موسسات فرهنگی یا سمن ها واگذار شود تا مراسم در خور شانی با نظارت شهرداری در زادگاه ابوالفضل بیهقی برگزار شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر افزود: موردی که در اکثر مراسمات با آن برخورد داریم شهرداری علاقه مند است بدون صرف هزینه برنامه ها را به نام خود تمام کند شهرداری سازمانی است که باید براساس تقویم فرهنگی و بودجه مصوب در این موارد هزینه کند. شورا باید  براساس تقویم  فرهنگی در جریان هزینه های شهرداری قرار گیرد که متاسفانه این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

کل میشی رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار نیز در ابتدای صحبت های خود با اعلام گله مندی از شهرداری و مجموعه شهرداری گفت: شهرداری قصد تقابل با شورای اسلامی شهر را دارد که  البته شورا قطعا پاسخ به این رفتارها خواهد داد. جلسه ای ویژه بیهقی  در شهرداری برگزار می شود که در این جلسه فردی که کاندیدای انتخابات آینده است به عنوان دبیر همایش انتخاب می شود چرا شهرداری با اطلاع از این موضوع، کار سیاسی انجام می دهد و حاضر می شود از بیت المال برای تریبون فردی استفاده کند. نگذارید مردم خواسته یا ناخواسته در جریان موضوعاتی قرار گیرند که نظم شهر بهم بریزد.

وی با بیان اینکه همایش بیهقی به صورت جزیره ای برگزار نمی شود، گفت: نگرانی ما برای کیفیت مراسم است. شورای شهر به دنبال تولیت و تصدی گری نیست اما زمانی که موضوعی از شورای شهر به شهردار اعلام می شود شهرداری موظف به انجام آن است  

کل میشی افزود: در این جلسه حضور معاون خدمات شهری شهرداری برای هزینه کرد همایش الزامی بوده است اما شهرداری به دلیل اینکه نمی خواهد نحوه هزینه کرد خود را به وضوح اعلام کند نماینده ای به جلسه فرستاده که هیچ اطلاعی از این موارد ندارد. شهردار مواضع خود را اعلام کند تا شورا تکلیف خود را بداند.

پرستش مدیر فرهنگی شهرداری سبزوار در ادامه گفت: بنده موافق واگذاری کار به موسسات فرهنگی و سازمان های مردم نهاد هستم. مصوبه شورای اسلامی شهر لازم الاجراست و شهردار نیز موظف به اجرا است و عدم اجرای مصوبه غیر قانونی تلقی می شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار در ادامه افزود: هر سال گله مندی داریم اما خود ما هنوز در بحث زیر ساخت های فرهنگی به دلیل  سلیقه ای رفتار کردن در امورات شهری و فرهنگی مشکل داریم. این جای تاسف دارد که هنوز اعضای شورای انقلاب فرهنگی با شخصیت بیهقی آشنا نیستند و این خورده به مسئولان فرهنگی شهرستان برمی گرد که در این 9 سال، همایش بیهقی را تشریفاتی برگزار کرده ایم.